Mugavad riided imetamiseks

Kes on juba mitme lapse ema ja imetamisega sina peal, see teab ilmselt isegi, et mis just temale sel perioodil kõige mugavam oli seljas kanda, aga kel see tee veel ees, siis mõned minu soovitused tulevad nüüd siit.

Päris palju loen ma erinevatest beebigruppidest, et emad tunnevad end ebakindlalt ja pahasti, kui peavad kuskil avalikult imetama, sest siis peab end justkui paljaks koorima ja ma tihti kahtlustan, et sel ebamugaval olekul on suur roll ka valesti valitud riietel. Ei taheta vist spetsiaalseid imetamiseks mõeldud riideid osta ka, kuna need ei näe kuigi ilusad välja – mõistan ka seda, sest tõesti palju liigub selliseid “mammalikke” mustreid ja hõlste meenutavaid lõikeid, samas, kui veidi otsida ja kombineerida, siis pole raske ka ilusaid asju leida.

Aga alustame algusest, pesu. Mugav imetamiseks mõeldud rinnahoidja on ikka väga abiks. Pesu valiku puhul peaks siis kindlasti vaatama, et see kuskilt ei pitsita ja ei sooni ning samas, et see siiski ka kosunud partiile tuge pakuks.
Mina eelistan sellist pisut toetavamat pesu kanda, seega sai ka mu imetamise pesu valikul just sellised ostetud. Samas, tean ka neid, kes eelistavad just sellised spordipesu meeutavaid rinnahoidjaid, mis üleni venivast-pehmest materjalist. Pesu osas on päris head valikud H&Mi ja Lindexi e-poodides, käisin ka nende tavapoodides, kuid seal on valik üsna naeruväärne. Kindlasti tasub külastada ka pesupoode, kus ka kvaliteetsemate brändide pesu müügil, aga minu jaoks ajasid asja edukalt ära ka eelmainitud kohad (boonusena siis heade hindadega).
Suuruste osas – minu kogemus näitab, et võib rasedana (ca 6.-7. kuul) osta juba imetamispesu, mis hiljem siis ka paras on, aga arvestama peab, et ca nädal või veidi kauem pärast sünnitust, kui piim alles rinda tuleb ja võivad tekkida piimapaisud + kogu sellest uuest kogemusest on rinnad valusad/hellad ja topelt suured, ei pruugi need rinnahoidjad, mis varem ostetud kohe sobida. Samas kui pole just suurt-suurt vajadust, siis ma eraldi selleks ajaks pesu ei ostaks ja pigem kasutaks selle aja näiteks imetamise toppe (pealegi kõige mõnusam on kodus üldse sel perioodil pool paljas olla , kui ruumi temperatuur seda lubab). Kui rinnad juba piima ja imetamisega veidi rohkem harjunud, siis minul sobisidki need rinnahoidjad, mis said rasedana valmis ostetud ja need läksid siis terve imetamise aja (ca aasta).

Minu lemmikud asjad olidki imetamise ajal hoopis H&M-i imetamiseks mõeldud topid, sest päris alguses kui piim rinda tuli ja rinnad veel ekstra-ekstra suured olid, ei olnud mul rinnahoidjad üldse mugavad (eriti kuna rinnad olid ka väga hellad). Neid toppe oli hea kodus niisama kanda, ühtlasi meeldis mulle neid ka öösel kasutada, sest rinnahoidjaga magamine lihtsalt ei ole mugav, samas päris tavalise pluusiga ei ole näiteks rinnapatju kuhugi panna (alternatiiviks oleks siis juba eelnevalt mainitud üleni venivad/pehmed rinnahoidjaid). Samuti kandsin neid toppe ka teiste riiete all (eriti talvisel ajal). Kokku oli mul neid vist lausa 6 (erinevates värvides ja mustritega).

Spetsiaalseid imetamise pluuse mul ei olnud, paljuski just nende toppide pärast, sest need toimisid juba ise nagu pluusid. Tihti kasutasin kombot imetamistopp+eest nööbitav triiksärk, nii oli väga mugav. Kui ma neid toppe nii agaralt poleks kasutanud, siis ilmselt oleks imetamispluusid siiski ära kulunud. Sel korral plaanin ka paar sellist soetada, et oleks midagi sellist “viisakamat” (kui imetamise topp) näiteks jaki all kanda, sest teatud kohtades võivad need topid liigselt aluspesuna mõjuda. Imetamispluusi/topi eelis tavaliste pluuside ees ongi peamiselt see, et neid kasutades EI PEA end imetamiseks pool paljaks koorima.

Suve saabudes muidugi igatsesin kleite kanda, aga enamik olid mul kapis sellised, mis eest igate pidi kinni ja ainuke viis imetada oleks kogu kleit üles rullida – mis muidugi ei ole üldse mõeldav. Õnneks juhtusin ma ühel hetkel ESPRIT-i poodi ja leidsin sealt ideaalse lõikega kleidi – poolpikkade käistega hõlmikkleidi. Ostsin pikemalt mõtlemata ühe kohe ära ja pärast ostsin teises toonis samasuguse kleidi veel – need kaks kleiti olid täiesti võrratud – vastavalt vajadusele sai neid kasutada nii pulmas käies kui ka igapäevaselt.
Kleite ei tasu peljata ka talvel, siis saab ju peale panna kampsuni või alla juba palju räägitud topi.

Kuigi ma olen suuuuur sallide sõber, siis imetamise ajal ma salle selle tegevuse katmiseks väga ei kasutanud (vaid paaril juhul, kui JJ-l oli vaja natuke rohkem rahu saada), samas, kes end siiski ebakindlalt tunneb, siis võib sallist abi olla küll – iseasi muidugi kas laps ka seal salli all olema nõustub.

Kui veidi rääkida ka riiete värvide valikust, siis mu soe soovitus on esialgu “algaja imetajana” vältida kindlasti halli (ja olla ettevaatlik just ühevärviliste riietega), sest sealt pealt paistavad kõikvõimalikud piimalekked ja beebi lödistamised suurepäraselt välja. Samas selliste äparduste varjamiseks on suurepärased abimehed igasugu sallid 🙂

Lisaks mugavale riietusele olid meil JJ-ga alati abiks ka väiksemad marlilapid, mis mul imetamise ajal minu ja tema nö vahel olid ja just selle lödistamise kinni pidasid ning riided tänu sellele kuivaks jäid. Ühtlasi on need praktilised ka endal õlal hoida, kui beebit nö krooksutada, et siis võimalik tagasi heidetav piim leiaks oma tee marlile ja mitte emme – issi riietele.
Minu jaoks olid hädavajalikud ka rinnapadjad, sest kui parasjagu JJ-d ühest rinnast toitsin, siis teine tilkus, ühtlasi olid need vajalikud ka öösel. Lemmikuks kujunesid Philips Avent ühekordsed rinnapadjad, aga kuna need olid poodidest tihti otsas, siis kasutasin ka Libero omi ja sobisid needki (need ka soodsamad). (ps rinnapadjad käivad siis rinnahoidjate sisse ja enamasti on väikse kleepiva ribaga varustatud, et need pesu küljes püsiks ja paigast ei liiguks)
Mõnda aega oli tark kodust väljudes lisaks beebile kaasa võetud lisariietele ka enda jaoks ühte vahetuspluusi kaasas hoida – mõned korrad läks see ka käiku 😀

Mainin ära ka, et mu meelest kõige ebamugavam riietus imetamiseks on tavaline t-särk/pluus, mille pead siis üles tõmbama nii, et kõht ja pool kere on paljas, sellises olukorras saan aru, et pole end võimalik väga mugavalt tunda. Samas, üks suhteliselt mugav kombo on nii, et all on nt imetamistopp ja peal pusa/sviiter/särk – kui nüüd see pealmine kiht üles endale nö kerida ja siis topil rinna osa avada – on paljastatud tõesti vaid nibu (alt katab keha topp ja ülevalt see pealmine pluus nö kokku rullitult). Topi asemel võib proovida ka särgi alla kanda hoopis Tuubi.

Ühesõnaga, kui see aeg on lõpuks käes ja alustad imetamist, siis võta endale aega harjuda, vaata, kuidas end kõige mugavamalt tunned, proovi ka kodus erinevates riietes imetada, et siis kuskil väljas nö kindla peale minna – harjutamine teeb meistriks ju 😉

Panin siin kokku ka mõned komplektid, mis mu meelest imetamise ajal kandmiseks mõnusalt praktilised oleks (osad asjad tellisin endale ka juba ära 😉 ).

pesu1

Erinevad imetamiseks mõledud rinnahoidjad – mu meelest igati kenad ja üldse mitte mammilikud. 2 pakid H&M-ist, keskmine Lindexist

imetav_ema2

Pluuside 2 pakk ja teksad ning kingad H&M-ist (lapsega liikudes soovitan madalaid jalanõusid ja eriti sellised, mida saab jalga ka käte abita), Babymel mähkmekott on Beebicentrist (kaasas ka mähkimisalus) – mulle sellised kotid meeldivad, mis ei karju 5km kaugusele, et see on mähkmekott, see võiks ju vabalt ka niisama käekott olla. 

imetav_ema1

Imetamiseks mõeldud kleit, kingad ja sall H&M-ist, pesu Lindex, Elodie Details mähkmekott Beebicentrist. Silikoonst pärlitega kaelakee – neid on hea imetamise ajal kanda, aitavad lapse tähelepanu hoida, ühtlasi võib laps neid hammaste tuleku ajal ka närida ja saab keed kergesti ka puhastada.

imetamise_essentials

Ja siin mõned väiksed ja lihtsad asjad, mis imetamisel abiks on – rinnapadjad (minu lemmikud olid Philips Avent ühekordsed – neid oli ka eriti mugav mõned mähkmekotis kaasas kanda, kuna on eraldi pakendatud, aga asja ajavad ära ka näiteks soodsamad Libero omad ja kes soovib võib proovida ka hoopis pestavaid patju), marli lapid (pildil Pippi firma, meil olid täpselt sellised JJ-le ostetud Beebicentrist), Purelan100 nibukreem – üks sõna: elupäästja. 

FullSizeRender333

Ja siia lõppu üks pilt sellest, kuidas JJ-d Riias kohvikus imetasin – no ei ole kuskilt paljas 😀 

11 thoughts on “Mugavad riided imetamiseks

 1. Mina olin ka varasemalt üks nendest, kes arvas, et ahh, saab suurepäraselt ilma igasuguste raseda- ja imetamisriieteta hakkama. Enne lapse sündi ostsin ainult ühe imetamisrinnahoidja, sest arvasin, et kui see n-ö ületootmise periood läbi, saan edaspidi edukalt ka tavalistega hakkama. Oi, kuidas ma eksisin 😀 Esiteks olid tugikaartega paksemad rinnahoidjad (mida ma muidu n-ö tavaolukorras eelistan) üleüldse seljas hirmus ebamugavad no ja imetamise protseduurist endast ei hakka ma rääkimagi. Väga vastik oli. Nii et ostsin endale heaga kohe mitu paari juurde. Hetkel laps natuke üle aasta vana ja imetamisega on meil nüüd kõik. Neid imetamisrinnahoidjaid kannan aga siiamaani 😀 Muid imetamisriideid ma eriti ei hankinud, kuigi ilmselt oleks nendega ikka palju mugavam olnud. Kui järgmine laps tulema peaks, siis ostan kindlasti ka muid imetamisriideid juurde, sest isiklikult imetasin ja imetaksin ka oma järgmist last aastakese kindlasti ja see on piisavalt pikk periood, et teha iseenda ja lapse mugavusse see investeering 🙂
  Imetamispatjadest kasutasin alguses ka neid Avent’i ja ka NUKi omasid, aga kui piimakombinaat oma töö n-ö paika sai ja mingeid piimafontääne enam ei esinenud, hakkasid need mulle jube suurtena tunduma. Siis võtsin kasutusele Maria omad ja mingi hetk avastasin ka BENU omamärgi-padjad, mis olid tõesõna parimad, mida ma üldse proovinud olen. Mõistliku suurusega ja hästi head pehmed/hingavad. Nii et soovitan proovida 🙂 Mina muidugi neid patju rinnahoidjate külge ei kleepinudki, vaid suskasin niisama sisse, seega seda kleepuvuse/paigalpüsimise aspekti ei oska kommenteerida 😛

  Liked by 2 people

 2. Pärast 3 kuud pehmeid rinnahoidjaid on mul tunne, et ma ei tahagi kunagi enam tavalisi kanda 🙂 Aga peab vist, sest aasta pärast on kindlasti “lifti” vaja.

  Like

 3. Ma pean nüüd kärmelt sammud H&Mi seadma nende toppide järele. Saksa H&Mi netipoes neid nimelt ei ole. Loodetavasti siis vähemalt kohapeal olemas.
  Aitäh informatiivse postituse eest!
  Oh, kuidas ma loodan, et mul ka imetamise ajal teine rind tilkuma hakkab! Meil on peres muidu imetamisega probleeme, aga ma ju tohin loota, et minust saab erand! 😉

  Liked by 1 person

 4. Imetamistopid on ka minu lemmikud ja nüüd on tore, et neid on tehtud ka suviseid toone. H&Mist olen leidnud veel mitte-imetamisriiete osast küllaga riideid mis selleks hästi sobivad, kui top all on. Marlilappide ja üldse laste voodipesu jms osas soovitan pärnu mnt-l Voodipesu outleti (kohe Muster poe kõrval) Pippi lapid on suht kallid, seal voodipesu poes oli 3tk pakis ja vist 4€, armsad tähekestega ja ühevärvilised.

  Like

  • Mulle nende Pippi lappide juures meeldis, et pidasid hästi vastu. JJ-ga olid mul ka Mothercareist ostetud, mitu-mitu, sest siis olid seal ilusad mustrid, aga nüüd seal ainult igavad valged.
   Leidsin päris toredad (aga üsna suured) lapid ka Kidzone poest, sealt võtsin nüüd nii marlid kui ka ühe paki flanell lappe, mis tundusid mõnusad nt kärus pea alla panna.
   Ja kõige imelisem leid oli üliarmsad ja pehmed marlid Debenhamsist, vaid 6€ ja 5tk pakis.

   Like

  • Hei, ma pole sinna poodi viimasel ajal sattunud, kodukalt vaadates jäi paar tk silma küll, mis võiks sobida – palju oli ka eest nööbitavaid, mis võiks samuti head olla.
   Ma eelmisel aastal ostetud ühele sellele hõlmikule panin ise truki külge, sest see oli enne väikse õmblusega kinni, et võid ka selle pilguga vaadata, et mida annaks ise natuke tuunida mugavamaks 🙂

   Like

 5. Jälle väga hea postitus! Minul on imetamine kohe-kohe ees, käsil viimane raseduskuu. St loodetavasti läheb kõik hästi ja on ees. H&Mi t-särkide komplekti ostsin sama, mida ka sina näitasid. Imetamistoppide peale mõtlesin ka, et hea alla panna kuskile – tookord jätsin ostmata, nüüd juba hakkan sinu postitust lugedes mõtlema, et äkki tõesti. TUUB on mul ka olemas, seda kavatsen kindlasti ka imetamise ajal kasutada, üleüldse on see üks geniaalne toode – praegugi hoian riiete all kõhu toetuseks, kui on jahedam ilm. Kui soojem, siis niisama pluusina. Imetamispadjad ostsin suure paki tavalisi Mothercare’st, ilma kleepsuta. Eks paistab, kuidas mul läheb ja kas vajan teistsuguseid ning kleebitavaid. Aga ühest asjast ei ole ma aru saanud. Mis vahe on mähkmekottidel ja suurematel käekottidel. Mu käekotid ongi enamasti suuremad kandekoti moodi asjad. Aga on seal midagi spetsiifilist ka? Muide, kiitus mähkmekottide leidmisel, sest need on alati minus judinaid tekitanud – nii jubeda “mähkme” välimusega. Aga need, nagu ütlesid, on tõesti nagu käekotid.

  Like

  • Mu meelest neil kottidel väga vahet polegi, kui siis, et spets mähkmekottidel on sees sahtleid lisades rohkem mõeldud, et kuhu midagi hea panna oleks + on kaasas ka nt mähkimisalus. Samas me JJ-ga kasutasime/kasutame hoopis Fjällräven Kanken väiksemat seljakotti selleks otstarbeks ja oli ning on super mugav – eriti kuna seda on ühtviisi sobilik kanda nii emal kui ka isal 🙂
   Ja mul on komme nt varuriided pakendada minigrip kotti (sinna on hea pärast väljas olles ka mustad asjad panna), siis mingid nö hügieeni asjad on ka eraldi väikses kotikeses, et oleks lihtne kõik asjad ühest kohast võtta jne ja mähkimisalusenassmel on kaasas alati paar seda ühekordset aluslina, mille saab lihtsalt ära visata.
   Need (tavaliselt kärudega kaasas olevad) “tavalised” mähkmekotid tekitavad õudust ka minus, umbes nagu, et teeme kõige koledama koti, mis oskame ja paneme salaja kaasa 😀

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s