Kui ma JJ-d ootasin, siis tegin netist leitud nimekirjade ja sõbrannade soovituste pealt kokku oma nimekirja, mida hoidsin excelis ja kuhu siis jooksvalt märkisin, et kust antud asja saada on, mis hinnaga ja kui asi ostetud, siis hoidsin seal ka meie eelarvel silma peal, et palju kulunud ja palju veel kulutada vaja. Jube hea oli nii järge pidada, et mis kõik on juba olemas ja mida veel vaja. See aitas ka natuke kontrolli all hoida siukest mõttetut shoppamist. Ühtlasi – minu soe soovitus on beebi asju ostagi pikema aja jooksul, nii ei pea vahetult enne beebit siis kõige vajaliku jaoks poodi tormama (eriti kui suure kõhuga tahaks ehk pigem hoopis kodus olla) ja ka kulud on selliselt jaotunud pikema perioodi peale.
Nüüd, kus vaikselt võib hakata ka beebi nr 2 asjadele mõtlema, tegin ka tema jaoks uue exceli, ainult, et sel korral tuleb ostunimekiri muidugi lühem. Osalt seepärast, et mõned asjad meil on lihtsalt juba olemas, aga osalt ka seepärast, et ma olen JJ kasvatamisega aru saanud, et millise firma riided on meie lemmikud, mis tüüpi riided on nö asjalikud ja lapse ning vanema sõbralikud ja mis riided võiks ostmata jätta.
Aga kuna ma ei ole kade ja ehk on sellest nimekirjast teistelegi kasu, siis jagan meie plaane. Panen kirja ka need asjad, mis juba olemas (ja vastava märke juurde).
RIIDED
See on mõneti kõige raskem, sest ikka tuleb see tuhin peale, kui näed midagi väikest ja super nunnut, et “oi, seda on küll vaja”. Seega enda jaoks ma panin asjad selliselt kirja, et nimekirja alguses oleks need asjad, mille kindlasti ostma pean ja no kui hakkab midagi vahvat lisaks silma, eks siis vaatan jooksvalt.
- 2 villa-siidi body suuruses 56 (olenevalt firmast on need sellise varuga, et seda suurust saab päris kaua kanda)
- 2 villa-siidi body ka suuruses 62 (et oleks siis ka juba järgmine suurus kohe võtta)
- 1-2 villa-siidi pluusi suuruses 62/68 (neid on hea ka külmemal ajal bodyle peale panna, JJ-ga kasutasime neid pluuse ka vahel body asemel)
- 2 paari villa-siidi pikki pükse, mille peale keeratavad otsad, suurus 56 (peale keratavad otsad on mugavamad kui sokid, mis alati ära kaovad, ühtlasi on nii neid pükse võimalik väga kaua kanda. JJ-le läksid sellised 56s püksid jalga ka veel 10 kuuselt 😀 )
- villased sokid (meie lemmikud on Joha omad, mis seest siuksed froteelaadsed ja pehmed ja ei aja sügelema ega torgi)
- paar puuvillast õhukest mütsi (meie kasutasime pärast vannitamist)
- paar puuvillast body 56/62 suurus, oleneb firmast, mis pikkade varrukatega (puuvillaseid asju muidugi pole mõtet sügis-talve beebidele kokku kuhjata, kuna need pole kehatemperaturi hoidmisel nii tõhusad kui villa-siidi omad, aga mõned võiks olemas olla siiski, eriti kui juhtub olema selline kakastroofide päev ja riideid kulub rohkem)
- paar paari puuvillaseid retuuse 56 ja 62 suurus (toas head)
- retuside tarbeks ka paar paari sokke
- paar või 2 puuvillaseid kinniste jalaosadega pükse, pigem 62 suuruses (meile on tavalised püksid rohkem meeldinud, kui traksidega sipupüksid, kuidagi mugavamad, JJ-l vist oligi kokku 1 paar sipukaid ainult).
- villane tuukrimüts – siis võib kindel olla, et soojas on nii pea kui kael
- Polarn O. Pyret tuuletõkkefliis kombekas, suurus 56 (ostetud) Hea autosõiduks ja alguses ka kärus magamiseks
- kevad-sügis kombe, suurus 56/62 (ilmselt see pigem 62)
- talvekombe suurus 62 või 68 (kuigi mulle meeldib asju varakult ette osta, siis talvekombe ostan ilmselt siis kui beebi juba käes ja näha kui kiire kasvuga ta on, et kas 62 oleks mõistlikum või ikka 68) Nii väiksele on parim kottkombe.
Esialgu siis ma rohkem riideid ei kuhjaks kokku ja vaataks edasi, siis kui beebi sündinud. Villa-siidi riided plaanin osta Sternumi poest, muu kraam siis ilmselt Po.P, HM, Lindex, Reserved. Kuigi ma näen väikest erandit, kui beebi nr 2 peaks LA ultrahelis end tüdrukuna esitlema, siis ma ei suuda garanteerida, et sinna asjade hulka ka mõni nunnu ebapraktiline kleit ei sattuks 😛
Muu vajalik tekstiilist kraam
- 2 tk B-Sensible madratsi katted/linad, mis on ka vedelikku hülgavad ja ei pea muretsema et madrats märjaks saab, kui mähe läbi laseb vms. JJ-ga testitud ja need linad super, müügil Beebicentris. Meil olemas.
- mähkimisaluse kate (meil mingi siuke froteelaadne, et ei oleks nii libe seal peal, sinna omakorda lähevad peale ühekordsed aluslinad – mida saab muidugi kodus kauem kui ainult 1 mähkme vahetuse aja kasutada)
- marlilapid, 10tk (me proovisime Mothercare’i omi ja Beebicentrist ostetud Pippi omi, viimased olid suuremad ja kvaliteetsemast materjalist. Neid on hea magava beebi pea alla panna juhuks kui peaks piima välja tulema ja mina kasutasin neid ka imetamise ajal, et maa ja ilm piima täis poleks). Meil sellised.
- paar suuremat pehmet vannilina (meie ostsime JJ-le need mingid spets beebide omad, mis olid väiksed ja mõttetud, palju parem on kasutada mõnusalt suurt rätikut. Ka siis, kui hakata beebide ujutamises käima)
- 1 puuvillane tekike (seda on hea autos peale panna, või soojemal ajal ka öösel näiteks või kärus jne)
- 1 suurem tekk (meie lemmik oli puuvillane Mothercare’ist ostetud nö heegeldatud tekk, see oli nii piisavalt suur, et jahedamal ajal sai seda mitmekordselt peale panna ja soojemal ajal jälle õhemalt, kindlasti saab ka beebi nr omale sellise). Tavalist teki ja padja komplekti ei kasuta JJ näiteks siiani 😀
Hügieen/apteek
Selles osas oli meil kodus JJ-ga hea varustus olemas ja millestki puudust ei tundud, seega kavatseme sama paketi ka nüüd kokku panna.
- ühekordsed aluslinad (super mähkimise ajal alla panna nii kodus kui ka näiteks arsti juures käies)
- lapid silmade puhastamiseks (need on parimad apteekides müügil haavapuhastus lappide nime all, suurus 5x5cm, sellised).
- beebide vatitikud naba puhastamiseks
- saialilletinktuur (või mida ÄE näiteks parajast perekoolis soovitab, tean, et nüüd puhastatakse ka lihtsalt keedetud veega jms variante), mälu järgi ütleks, et see oli ka kuskil beebipakis olemas.
- Humer ampullid – nina jaoks ja inhalaatori sisse (olemas)
- Rhinomer ninaaspiraator ja selle filtrid lisaks (olemas)
- D-vitamiini tilgad (meie soovitame ABC-Vit omi, kuna ei tekitanud JJ-le mingeid vaevusi ja peab korraga andma vaid ühe tilga).
- Sudocrem – kui üldiselt ma mingeid kreeme JJ-ga ei kasutanud, siis seda mähkmekreemi on ikka vaja läinud, on aidanud ja hea kui on olemas. Meil olemas.
- jojoba õli/kookosõli, mida kuivema naha korral saab vannivette lisada. Mingeid beebikreeme me ei ostnud ja ei kasutanud regulaarselt (reisil olles läks paar korda vaja ja õli polnud kaasa saanud). Kui üldse väga tahta mingeid kreeme osta, siis võiks väga hoolikalt lugeda, et mida kõike sinna sisse on segatud. Ka ei ole me siiani kasutanud mingeid seepe vms pesuvahendeid.
- Paratsetamooli küünlad, mis kindlasti peavad olema sobilikud väiksele beebile, enamasti on müügil sellised, mis on sobilikud alates 10kg lapsele – lugege infolehte!
- Hanerasv (olemas)
- Hustagil salv (olemas)
- INHALAATOR (seda meil ei olnud kohe olemas ja no ostuks läks siis, kui häda käes, soovitan väga see endale aegsasti koju muretseda, sest lapsed jäävad varem või hiljem ikka haigeks ja päris pisikestele on see tõhusaim abivahend. Valik on neil lai, kuid ise soovitan KIWI oma, olles läbi proovinud nii ultraheli kui ka kompressoriga variandid). Olemas
- kraadiklaas (meil on Minilandi kontaktivaba termomeeter, millega sai mugavalt ka vannivee temperatuuri mõõta) olemas
- paar lutti, ma alguses arvasin, et JJ lutti ei hakka saama, aga tegelikult parandas see meie elukvaliteeti kõvasti ja usun, et pakume lutti ka järgmisele lapsele. Palju pole mõtet neid varuda, pigem 1 millel on kaardus ots ja 1 mis on sümmeetrilise otsaga.
- vann ja vannijalad (jalgadel vann on lihtsalt palju mugavam, eriti kui selg pärast sünnitust veidi nõrk, vann tasub valida kõige suurem, mis saada)
- paar pakki mähkmeid – JJ-le sobisid Huggies newborn ja Libero Newborn, teised jäid suureks. Pikka aega kasutasime ka Natysid, mis suht ökod, aga mingi hetk need enam kuidagi ei sobinud ja liikusimegi Huggieste peale. Suurt varu pole mõtet ette osta, sest tuleb vaadata, mis kõige paremini sobib.
- mõned niisked lapid pepu pühkimiseks, kindlasti peaks 1 pakk olema alati mähkmekotis
- sapiseep, see on parim asi, millega saab kõikvõimalikud plekid riietelt välja, näiteks see.
Muud asjad
- voodi/häll, meil lähevad kasutusse mõlemad, kõige tavalisem võrevoodi ja ratastel liigutatav häll (olemas)
- tatra-kookose madrats (olemas)
- mähkimisalus, eriti hea on selline, mis käib näiteks võrevoodi peale. Kummutiga koos müüdavaid pigem ei ostaks, kuna see kasutusaeg suht lühike ja siis jääb see pealmine osa lihtsalt kuskile nurka seisma.
- BabyBjörn lamamistool, paari-kolmekuuselt meeldis JJ-le seal olla küll, aga korraga siis mitte kauem kui 15-20min. Lapsele on parem olla tasasel pinnal. Aga lamamistoolidest on see kindlasti üks paremaid. Olemas
- Tegelustekk – see on nii ja naa, ma ise ei ostaks, aga kui keegi tahab kinkida, siis võiks olla selline, mille on ka kaared mänguasjadega küljes. Meil olemas ja oli abiks sis kui JJ keerama õppis
- vanker/käru, minu lemmikud on Bugaboo Cameleon või Buffalo, Hartan Topline S või Teutonia Be You V3. Kahe lapse käruks siis näiteks Bugaboo Donkey, Baby Jogger City Select või Mountain Buggy Duet. Talveks võib vajalik olla ka soojakott, samas eelmine aasta JJ-ga meil seda vaja ei läinud, oli soe talv ja tema eelistas ka jahedamas magamist.
- turvahäll – meie valime 3 hälli vahel, Maxi-Cosi Pebble (no või Cabriofix), Concord Air või Cybex Cloud Q, ideaalne oleks siis koos alusega.
- kergkäru koos turvahälli adapteritega või adapterid vankriraamile turvahälli kinnitamiseks – meil oli vajalik näiteks arsti juures käies, kuna parkla oli suht kaugel ja hälli tassimine maru raske. Olemas – Mamas Papas Armadillo XT
- beebitarvete kott. Meie lemmik on Fjällräven Kanken seljakott, mida ka edasi kasutame, sest seda on ühtviisi sobilik kanda nii mul kui Teedul. Olemas
Mulle endale sünnitusjärgseks ajaks
- Natracare sünnitusjärgsed sidemed, need on igal juhul parimad (tasub kohe mitu pakki varuda)
- mõned puuvillased aluspüksid (olemas on ka ühekordsed aluspüksid, kuid need mu meelest ebamugavad)
- Avent rinnapadjad, alguses olid parimad öö omad. Hiljem kasutasin ka Libero omi. Sel korral tahaks proovida ka korduvkasutatavaid, aga vaatame, kui suure hooga piimajõed voolama hakkavad
- imetamisrinnahoidjad ja imetamiseks mõeldud topid, need topid olid mu lemmikud kogu imetamise aja.
- Purelan 100 nibukreem, see oli tõeline päästja
- paratsetamooli
Andke märku, kui olen midagi unustanud või kui millegi kohta küsida tahate 🙂

Ei ole kauge aeg, kus neid ringi tatsavaid jalapaare on siin 2 🙂
Hei! Tekkis küsimus Hustagi salvi kohta, milleks seda kasutatakse ja milleks see hea on? Muidu väga sisukas ja vajalik nimekiri!! 🙂
LikeLike
Hustagil on nagu hanerasvgi mõeldud köha ja nohu korral kasutamiseks (määrida rinnale, seljale ja taldadele). Kuna sel on siuke mentooli vms lõhn, siis aitab ka nina lahti hoida veidi – näiteks magades.
LikeLike
Miks villa-siidi riided head on? 🙂 Sain siidimütsi näiteks, pidi ka hea olema vastsündinule.
LikeLike
Beebid ei suuda ise väga edukalt oma kehatemperatuuri hoida ja selleks on need villa-siidi riided head, et aitavad siis seda ühtlasena hoida. Võib osta ka näiteks ainult meriinovillast riided, aga minu kogemus ütleb, et need lähevad ikkagi varem või hiljem pisut karedaks ja topiliseks, samal ajal kui villa ja siidi segust riided on ka pärast mitut kuud kasutamist ikka mõnusad ja pehmed.
Siidiga on sama teema, et aitab ühtlast temperatuuri hoida – suvel ei lähe liiga palavaks, talvel liiga külmaks. Ja kui puuvillane riie naha vastas märjaks saab, siis see läheb siukseks vastikuks külmaks, villasegused riided saavad ka märjaks (higi, leke vms), aga ei lähe naha vastas nii külmaks nagu puuvill.
LikeLike
Siidimüts ideaalne mu meelest peale ujumist: on mõni aeg peas, tõmbab niiskuse enda sisse, samas ei ole tital jahe, siis panen juba õuemütsi pähe 🙂 Kasutan aastasel lapsel siiani vahel peale ujumist, kui riietusruumist välja tuleme ja juuksed pole päris kuivanud veel. Peale vanni ka hea, kasutan siiani, kui tuleme vannist õhutatud tuppa magama 🙂 Siidimüts vankris küll ei sobinud, sest kui pead keeras, siis kõrvad paljad. Siidi-villa riietega jah see hea, et kui higistab, siis ei saa külma. Eriti linas-kotis ehk keha vastas – ikka võib palav hakata, siis villa-siidi riided eriti head.
LikeLike
Meil kulus samuti neid piimalapikesi omajagu. Meil olid marli asemel froteest ja vanaema tehtud. Nüüd teen neid ise puuvillasest froteest ja erinevates värvides. Soovitan teiselegi 🙂 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.198770860459663.1073741832.194378300898919&type=3
LikeLike
Maxi-Cosi Pebble’ga on see probleem, et sama aluse peale sobiv turvatool Pearl pole just kõige kasutajasõbralikum. Aga turvahäll ise on igati ok.
LikeLike
Ma tegelikult olen üsna kindel ,et erinevalt turvahällist, ma Maxi-Cosi turvatooli ei ostaks, kuna olemas on oluliselt turvalisemaid toole.
LikeLike
Miks Pearl väga hea valik ei oleks? Mina ostsin 2waypearli ja olen rahul hetkel.
LikeLike
Hei, 2wayPearl tooli oleks ma ka valmis ostma siiski. Sellel olid päris head testitulemused ja kui see alus oleks hällist olemas, siis igati ok valik mu meelest.
LikeLike
Novembris, kui oma beebiapteeki komplekteerisin, ei olnud üheski Tallinna apteegis beebide paracetamoli küünlaid, väidetavalt oli tarne peatatud. Ehk nüüdseks on see taastatud?! Õnneks ei ole ka vaja läinud, sest nii pisikesed ikka nii kergesti ülihaigeks ei jää ka:)
Omalt poolt soovitan Tommee Tippee rinnapatju. Muu kraamiga (eriti Libero ja Benu ja Nuk) võrreldes on need hoopis teisest ooperist, need ei lase tilkagi läbi ega lähe isegi aimatavalt niiskeks, väga hea imavusega!
D-vitamiinist soovitan D-LUX oma, mis on sprei. Kasutamine on kordades mugavam kui tilkadena manustatav variant 🙂
LikeLike
Ma tean ka, et nende päris pisikestele mõeldud küünlad olid pikalt otsas, seepärast rõhutasin ka, et kindlasti tuleb pakendilt vaadata, mis kaaluga lastele need mõeldud.
Neit TT rinnapatju pean siis proovima!
Ja meil selle 1 tilga andmine oli ka väga lihtne, JJ õppis kiirelt ära, et kui seda vitamiini pudelit nägi, siis tegi suu lahti 😀
LikeLike
Kuidas sa siidi-villa riideid pesnud oled? Üldiselt on neil riietel kirjas käsipesu, aga mõtlesin, kas pesumasina käsipesu programmiga julgeks ka pesta..?
LikeLike
Mina olengi käsitsi pesnud. Kui pole tõesti päriselt määrdunud, siis vägantihti ei pese ka. Või siis olen pigem kergelt loputanud.
LikeLike
Beebi vanniks soovitan TummyTub-i. Mahutab 3l vett (olenemata lapse suurusest) ja on igati mugavam tavalisest beebivannist. See, et ta on väiksem, kui klassikaline vann on boonuseks 🙂
LikeLike
Küsiks, et miks soovitad seda KIWI inhalaatorit? Või äkki leiad aega natuke pikemalt vastata erinevate inhalaatorite vahest, kuna oled neid kõiki kasutanud? Ma nimelt ei oska valida, mis see kõige parem oleks nii tavalise auru tegemiseks kui ka ravimite manustamiseks. Ette tänades 🙂
LikeLiked by 1 person
Hei, KIWI puhul on kõik hea ühes inhalaatoris – saab kasutada juhtmega ja juhtmeta, on väike ja vaikne (ei hirmuta last, ei sega teisi – nt kui on teine laps ka kõrval, kes peaks magama), saab kasutada ka ravimitega.
Meil on praegu kasutuses UH inhalaator, kuna see tuli garantiiremondist tagasi ja nüüd töötab – pluss on see, et saab kasutada juhtmega ja juhtmeta, on väga vaikne ja suht väike. Miinus on, et ei saa kasutada ravimitega ja on oma olemuselt natuke õrnem. Meil see UH oma on Breuer IH50 mudel.
Kompressoriga inhalaatorid on väga töökindlad, ühtlasi on need ka lärmakad, suht suured ja töötavad juhtmega, samas saab kasutada ravimitega.
Kuna enamus ajast on inhalaator siiski mu meelest tavalise auru tegemiseks, siis see ravimite manustamise võimalus on siuke so-so, et kas on vaja või ei. See on minu arvamus muidugi.
Kui siit nüüd uuesti peaksin valima, siis KIWI lihtsalt on kõige praktilisem.
Meil laps päris beebina lasi teha kompressoriga ka auru, siis saime UH oma ja kui see oli remondis, kasutasime jälle kompressoriga varianti – ja no ta üldse ei tahtnud enam sellega teha lasta, pidi trikitama ja meelitama, nüüd kui tegime jälle selle UH omaga, istub meelsasti paigal ja saame oma auru tehtud.
Kompressoriga inhalaatorite see pihustustugevus peaks olema ka tõhusam, kui UH omadel, AGA, siin on see “aga”, et mis kasu on mul tõhusamast pihustist, kui laps seda endale ligi ei lase – sellisel juhul on mu arvates tõhusam see, millega laps auru teha laseb 😀
Loodan, et oli abi ja no inhalaator, lõpuks vahet pole milline, kui see töötab ja auru teha saab ja laps laseb, on ikka üks super hea asi 🙂
LikeLike
Oi, suur-suur tänu sulle nii pika ja põhjaliku vastuse eest! 🙂 Sain pildi kohe palju selgemaks. Eriti just huvitaski see, et milline see lärmakam on ning millisega saab ravimeid manustada. Sest kui olen erinevaid variante netis vaadanud, siis enamikel kahjuks pole juurde üldse kirjutatud, kas saab ravimeid ka manustada nendega või mitte. See KIWI tundub väga mõnus väike ja kompaktne ka, võrreldes igasuguste suurte masinatega. Mulle see väiksus läheb alati peale, sest kes meist tahaks kuhugi kappi suurt kobakat asja juurde 😀
LikeLike
Jah, eriti kui on ka palju liikumist lapsega nt vanavanemate juurde vms, siis hea see kaasa võtta, samuti reisile jne.
LikeLike
Kas oled jätkuvalt seda meelt, et mähkimisalust kasutada võrevoodi peal ja mitte osta kummutit mähkimisaluse jaoks? Lihtsalt nii tülikas tundub, et koguaeg pead seda mähkimisalust ju kuskile paigutama sel ajal kui laps võrevoodis magab ning võrevoodilt ei saa ka ühte külge ära võtta ja oma voodi kõrvale panna.
LikeLike
Kasutame mähkimsalust igapäevaselt võrevoodi peal ja kuna see on vähem kui poole voodi ulatuses seal peal, siis ei sega see ka last sinna sisse panemast, seega ma ei vota seda pidevalt voodi pealt ära). Võrevoodil külge ei saa jah ära võtta, aga meil see oma voodi kõrval ja see ei ole vaev last sealt võtta või sisse panna (mähkmevahetuseks ju tõused ikka püsti). Lisaks magab Jenni meil päris palju lihtsalt kaisus ka.
LikeLike