Kas sa oskad oma lapsi aidata?

Tegelikult võiks seda küsimust muidugi laiendada, et lisaks lastele ka lähedasi või hoopis võhivõõraid – kas oskad neid aidata, kui vaja on anda esmaabi?

Enne jõule juhtus meie peres õnnetus, mis kvalifitseerub ilmselt kategooriasse “lastega juhtub”. JJ jooksis mänguhoos, libises ja kukkus vastu laua nurka, aga seda õnnetul kombel kõrvaga tabades. Esimene hetk vaatasin kõrva üle, väike marrastus, ei midagi hullu, lohutasin last ja läksin 2m kauguselt külmakotti tooma, selle aja peale oli naastes sellest marrastusest saanud õudne paistes kõrv koos metsiku hulga verega – käsi südamel, I lost my cool, nutsin koos JJ-ga, puhastasime haava, hoidsime külma peal ja kuidagi üritasin teda rahustada. Läbi pisarate helistasin Teedule, et ta koju tuleks ja siis otsustaksime, kas lähme emo-sse või ei. Õnneks ei olnud vaja minna, laps rahunes üsna ruttu ja verejooks lõppes samuti. Samas pani see olukord mõtlema lisaks paljudele muudele asjadele ka sellele, et tuleks kriitilisemalt üle vaadata oma kodune esmaabi kapp, et lisaks tavapärasele valuvaigisti-põletusgeel-plaastrid varule oleks ikka alati olemas miskit ka taoliste traumade tarbeks. Meil oli abi näiteks nn haavaliimist, mida sinna kõrvale pihustada ja mis justkui plaastrina toimis, sest tavalist plaastrit sinna kuidagi panna ei andnud.

Aga varustus on vaid üks osa sellest, mida vaja, lisaks on vaja ikka teadmisi ja oskusi, et mida mingis olukorras teha. Ja olgugi, et elu jooksul on erinevaid esmaabi koolitusi läbitud, siis omast kogemusest tunnen küll, et mingi aja möödudes võiks neid teadmisi jälle värskendada.
Suvi on saabumas ja sellega seoses ka ilmselt igasugu aktiivseimaid tegevusi nii endal kui lastel kavas. Mõtlen oma põnnide peale, kes igal võimalusel ronivad ja ratastega sõidavad, aga selle jõulude eelse juhtumi näitel ei pea isegi midagi erilist tegema – õnnetus ei hüüa tulles, seega, soovitan kindlasti oma esmaabi valdkonna teadmisi värskendama minna ja lisaks on mul hea meel koostöös MTÜ RuaCrewga välja loosida üks pääse 13. mail toimuvale esmaabi koolitusele.

MTÜ RuaCrew on loodud 2009. aastal, eesmärgiga ennetada sotsiaalseid probleeme ja õigusrikkumisi noorte seas ning nende lahendamisele kaasaaitamine.
Ühingu missiooniks on noorte ja perede toetamine, et tagada neile parem hakkama saamine täna ja tulevikus.
Üheks toetavaks teenuseks on esmaabi koolituste pakkumine lapsevanematele koostöös Marju Kariniga. Marju Karin omab pikaajalist kogemust, on litsenseeritud ja meditsiinilise haridusega ning on pikalt praktiseerinud erakorralises meditsiinis.

Koolituse pääsme loosis osalemiseks kirjutage kommentaari, mis on teie koduses esmaabi kapis alati kindlasti olemas?
Võitja kuulutan välja neljapäeval (3.05.2018)

Kes loosiõnnele lootma ei jää ja kindla peale tahaks koolitusel osaleda – siis siin on ürituse link ja lisainfo registreerumise kohta: https://www.facebook.com/events/146443789383394/ 

IMG_6064

10 thoughts on “Kas sa oskad oma lapsi aidata?

 1. Meil juhtus vahetult enne jõulupeole minekut selline asi, et 11k laps koperdas omaenda jalgade otsa ja kukkudes murdis rangluu. Õnneks kõik paranes kiiresti. Taastumisele aitas kaasa Traumeeli geel, mida oleme saanud kasutada ka juba täiskasvanute peal.

  Like

 2. Mul on VÄGA mahukas koduapteek. 😀 Olemas on marli- ja elastiksidemed, plaastrid, Asept, paratsetamool nii tablettide kui ka küünaldena, füs.lahus, kraadiklaas, köha-, nohu- ja kurgurohud, Smecta, Coldrex, Burnshield… you name it, I probably have it. 😀 Aga vot haavaliimi veel ei ole, panin kohe poenimekirja.

  Liked by 1 person

 3. Oeh, mida suuremaks meie laps saab, seda rohkem tuleb ette komistamisi ja kukkumisi. Õnneks midagi hullu senini juhtunud ei ole ja loodan, et ei juhtu ka. Aga viimati tãiendasin oma esmaabi kappi aaloe geeliga, mida saan igale poole kaasa võtta. Olemas on ka valuvaigistid, burnshield, kuuma ja kûlma kott. Kui aus olla, siis esimese lapsega ei teagi, mida sinna veel vaja varuda oleks. See haavaliim tundub hea mõte olevat!

  Like

 4. Meil on koduses kahes arstikarbis (meil eraldi kohe traumade ja haiguste karp) – elastikside ja marliside, tutikud(nii nimetavad neid arstid), asept, plaastrid (nii villi- kui tavalised, lastepärased ja suurte omad), külmageel, burnshield, hormoonkreem (hulludeks allergiateks), paratsetamool (siirupina ja tabletina), ibumetin, zyrtec, kraadiklaas, köharohtu, nohurohtu, söetabletid, antibiootikume(need puhtalt mulle selleks kui AB’d vajav haigus kallale tuleb ja kiirelt vaja reageerida), erinevaid toidulisandeid (vitamiine siis), sügavkülmas ka külmakott. Lisaks on eraldi kotike baasasjadega, mis käib pikematel käikudel kodust kaasa (seal siis nii traumaasjad – nt juba antiseptikuga immutatud marlilapid, kui ka ravimeid). Ravimikarpe vaatan üle korra kuus, et näha, kas on midagi juurde vaja hankida.
  Järgmiseks apteegiringiks panen haavaliimi ka nimekirja 😊

  Like

 5. Mina peaks tunduvalt tihedamini oma ravimikarpi üle käima. Sageli avastan just siis kui vajadus tekib, et just vajalik asi on aegunud.
  Samuti pean varuma traumakraami. Mingi sidemerull on ja antiseptik, aga veits asisemaid marlisid jms oleks juurde vaja.
  Burnshield on asi, mis meil alati kapis.
  Haavaliim läheb nimekirja!

  Like

 6. Meil on kindlasti olemas valuvaigistid nii suurtele kui ka väikesele, lisaks palavikualandaja lapsele. Veel leiab kindlasti plaastreid ja Rhinomed nohuplaastrid. Suveks peaks tegema täiendusi.

  Like

 7. Põhilised asjad, mis olemas on palavikualandaja, haavapuhastamiseks Asept, plaastrid, kõhuprobleemide ravimid. Selline väga kokkuvõtlik nimekiri 🙂

  Like

 8. Elan kesklinnas ja 50 m raadiuses on 5 apteeki. Niiet väga varuda ei ole mõtet. Laps ka juba üsna suur. Esmaabi koolitus on läbitud ja eraldi beebide ja väikelaste esmaabi. Kusjuures soovitan lastevanematele ikka kindlasti võtta ka beebide ja väikelaste esmaabi koolituse. Väga palju kasulikke nippe saab sealt ja lisaks on nii mõnedki võtted, millega abi osutada, laste puhul teistsugused.

  Like

 9. Vajalik postitus ja ühtlasi ka hea meeldetuletus, et peaks koduapteegi üle revideerima. Aga põhilised asjad on olemas: palavikualandajad, nohu- ja köharohud, haavaplaastrid ja -puhastusvahendid. Kesklinnas elades on õnneks ka see luksus olemas, et apteegid pea iga nurga peal (lisaks ka ööapteek). Aga haavaliimi ja burnshieldi pean ka kiirelt järgmisel poeskäigul hankima.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s