ITK perekool: vastsündinu hooldus

Täna oli järjekordne perekooli loeng, sel korral teemaks vastsündinu hooldus. Perekooli ruumi sisenedes ootasid kõiki toolidel ees “beebid”, mis juba enne loengu algust natuke elevust tekitasid osalejate seas. Tulevased vanemad said “beebide” peal proovida erinevaid hoidmisvõtteid ja beebi riietamist. Kohal olid paarid ja tulevased emmed, kes kõik ootamas oma esimest last, nii et oma varasemaid kogemusi kellelegi jagada ei olnud.

Teet ja tema tänane beebi

Teet ja tema tänane beebi

Loengu viis läbi ämmaemand ja imetamisnõustaja Agnes Selin – tundus sümpaatse inimesena ja ta vist oleks tahtnud, et osalejad oleks rohkem kuidagi kaasarääkinud või küsinud, sest jäi natuke tunne, et ta oleks rohkem suhelda tahtnud. Aga no ehk oli tulevastel vanematel siiski väike hirm sees ja oldi üsna tagasihoidlikud.

Nagu ikka, panen nüüd pärast loengut kirja enda jaoks olulisemad punktid, mis meelde jäid ja meelde võiks jääda:

Beebi kohe peale sündi

 • väga oluline on nahk-naha kontakt beebi ja ema vahel!
 • kaaluda ja mõõta võib ka tund-paar hiljem, esimesed hetked veeda lapsega koos
 • Nahk-naha kontakt aitab lapsel rahuneda, lõõgastuda ja uue olukorraga harjuda
 • Laps saab rahulikult leida rinna ja toimub esimene imetamine
 • Imetamine ja lapse lähedus vallandab emas õnnehormooni, mis omakorda aitab emakal kokkutõmbuda ja platsentat väljutada.
 • Pärast 1-2h ja esimest söögikorda on normaalne, et beebi teeb ka oma esimese une, mis võib olla ka kuni 5h see aeg annab võimaluse ka värsketele vanematele natuke puhata.
 • Nahk-naha kontakt on oluline ja võimalik (kui ema ja lapsega on kõik hästi) ka keisrilõike puhul, kui ema selleks võimeline ei ole, siis võiks selleks valmis olla isa – see on suurepärane võimalus lapse ja vanema vahelise sideme tekkimiseks ja turvatunde pakkumiseks.

Beebiga haiglas ja esimesed päevad kodus

 • Haiglas tuleb pärast sünnitust pere juurde ämmaemand, kes kõik põhilised teemad ja võtted üle räägib, et kuidas beebiga tegeleda, kindlasti tasub siis kohe ka küsida, kui miski muret valmistab.
 • Haiglas tehakse tuberkuloosi ja b-hepatiidi vastased vaktsiinid, milleks küsitakse vanema nõusolekut. Kontrollitakse lapse vereproovi võimalike kõrvalekallete osas ning tehakse ka kuulmise kontroll.
 • Kui esimene kuulmiskontroll annab tulemuse, et kuulmine ei ole päris korras, siis ei tasu sellest paanikasse minna – lapse kõrvades võib lihtsalt olla veel lootevett ja lootevõiet, kuulmist kontrollitakse ka hilljem ja selleks ajaks peaks üleliigne vesi ja võie läinud olema.
 • Esialgu võtavad kõik beebid natuke oma sünnikaalust alla (ca 300g) ja see on normaalne, edaspidist kaalutõusu tulekski vaadata vastu kõige madalamat kaalu (mitte vastu sünnikaalu).
 • Jälgima peaks ka lapse nahatooni, kui see muutub kollaseks, siis võib ta vajada spetsiaalsete lampidega teraapiat, mis nahatooni taas normaalselt roosakaks teeb.
 • Koju saades tuleks kokku leppida aeg ka oma perearstiga kohtumiseks, see võiks toimuda ca 2 nädalat pärast sünnitust, et ta saaks mõõta ka lapse kasvu ning kaalu, kui laps on liiga vähe kasvanud, siis on sel hetkel võimalik probleemidega veel üsna kergelt tegeleda.

Beebiga kodus

 • vannitamine on lubatud kasvõi esimesel päeval, vannivee temperatuuri mõõtmiseks võiks olemas olla termomeeter, vannitoa temeperatuur võiks olla vähemalt 25C
 • Silmi tuleks puhastada hommikul ja õhtul – füsioloogilise lahusega, mõlema silma jaoks eraldi marlilappi kasutades ja pühkides välisest nurgast sisemise suunas.
 • Naba puhastamiseks sobib samuti füsioloogiline lahus, seda peaks tegema igapäevaselt kuniks naba on täielikult paranenud. Seni tuleb ka mähkme äärt allakeerata, et see ei oleks kuidagi naba peal.
 • mähkmevahetuse juures on parim pesta beebi peput voolava veega, poiste puhul võib laps olla nii kõhuli kui ka sellili, kuid tüdruku puhul peaks beebit hoidma sellili oma käel.
 • Võimaliku mähkmelööbe puhul võiks kasutada kreeme, mis sisaldavat tsinki, samuti tasub kaaluda mähkmefirma vahetust ning paranemisele aitab kaasa ka õhuvannide tegemine.
 • Esimese kuu peaks beebi magama küljel (külgi peaks siis kordamööda vahetama)!
 • Beebi võib süüa 8-12 korda ööpäevas, sh siis ka öösel mitu korda, seetõttu on hea alguses beebi hoida enda lähedal ka öösel.
 • Gaaside puhul on kõige tõhusam abivahend võimlemine – kuna gaaside väljutus nõuab beebilt erinevate lihaste kasutamist, siis on lihaste treenimine pikas perspektiivis parim vahend, et beebi gaasivaludega maadlema ei peaks. Kui aga valu piinab võib abi olla soojakotist kõhu vastas ja ka erinevad ravimid võivad pisut leevendust tuua.
 • Õues käimine oleneb palju välisest temperatuurist. Talvebeebi puhul võiks alustada hoopis toas lahtise aknaga magamisega, nii et beebil on õueriided seljas. Samuti võiks õues uinakut tehes minna ise samal ajal beebiga jalutama, nii saad ka ise tunnetada, et kas hakkab külm näpistama või on parajalt soe.
 • Beebi hakkab ise pead hoidma umbes kuu vanuselt. Selleks, et teda oleks mugav ja lihtne riietada tasub vaadata riided, mille kinnitused on eespool ja mis ei ole keeruliste kinnitustega – esialgu on ka mugavamad riided, mis ei käi üle pea.

Ja kuigi on teatud nõuanded, mida võiks järgida, siis paljud asjad kujunevad vanematel ja lapsel lihtsalt igapäevaste toimetuste käigus, isegi kui keegi teine (vanavanemad, sõbrannad vms) tahaks soovitada millegi teisiti tegemist oma kogemuste põhjal, siis on igati normaalne järgida enda sisetunnet ja teha nii nagu on parim Sinu lapsele ja teie perele 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s