Mõistlik või mõttetu

Ma arvan, et iga pere on erinev ja mis ühe jaoks hädavajalik, see võib teise jaoks täiesti tarbetu olla. Samas, enne kui ise igasuguseid beebitarbeid ostma hakkasin vaatasin üle küll päris mitu sellist mõistlik või mõttetu nimekirja, sest paljude asjade osas olin üsna kahtleval seisukohal – nii saingi neist nimekirjadest kas tõuke osta või kindlasti loobuda.
Eks igasugu nipet-näpet asju on ju veel, ka kõiki riideid ei hakka siin üles loetlema, aga üldiselt võib öelda, et oleme oma beebitavaari osas langetanud päris mõistlikke otsuseid ja väga midagi kahetsema ei pea. Seega minu soovitus – ei tasu osta ühtegi asja niisama emotsiooni pealt, pigem natuke uurida võrrelda hindu, lugeda kasutajate kommentaare ja kuulata teiste lapsevanemate kogemusi, nii võib üsna kindel olla, et väga mõttetuid asju koju ei kogune ja raha jääb ka rohkem alles.

Vanker Brio (koos istumisosaga)mõistlik, kuigi tegemist ei olnud just erakordselt lumerohke talvega, oli vastsündinut sinna Briosse hea ja turvaline magama panna, vankrikorv tundub siiani kuidagi kindlamana kui näiteks kookon. Samas asi, millega ma ei osanud arvestada on meie maja vastikult raskelt käivad vaheuksed, nede vahel oli suure käruga ikka paras peavalu liikuda, aga kuna enamus uned tegi Jens selles siiski rõdul, siis hea ja suur korviosa oli tal sirutamiseks ja pikkadeks unedeks super. Istumisosani me ei jõudnudki. Ma arvan, et 2in1 kärud sobivadki inimestele, kes liiguvad pigem palju jalgsi ja ei plaani beebiga kuskile lennureisile enne minna kui ta juba ise liigub. Siis ei ole vahepeal vaja eraldi käru, mida lennukisse võtta või mida turvahälli alla panna ja nii jõuabki laps korvi osast välja kasvad ja jalutuskäru osa kasutusele võtta (kõik oleneb natuke muidugi ka käru mudelist).
Meie vankri/käru tänase lahenduse kohta saab lugeda siit.

Kergkäru Mamas and Papas Armadillo – mõistlik, reisil täiesti asendamatu asi, boonusena sai ka turvahälli peale panna. Samas ilmselt see mudel (nii nagu ka tootja soovitab) sobib kõige paremini 1+ vanuses väikelastele. Kuigi see käru nüüd müüki läheb, ei liigitaks ma seda ostu mõttetuks, kuna reisile ei oleks olnud paremat alternatiivi kuskilt võtta, ainuke asi, et kui tol hetkel oleks olnud seda ilusat kollast ka järelturul müüa, siis oleks mõistlik olnud see kasutatult ja odavamalt osta.

Võrevoodimõistlik. Mingi hetk ma kahtlesin, kas üldse hakkame võrekat ostma, käisid läbi mõtted, et äkki hakkab Jens magama hoopis madratsil maas, nagu Montessori kasvatuse põhimõtted soovitavad, aga kuna leidsime enda võrevoodi väga hea hinnaga järelturult, siis nüüd tagasi vaadates oli see hea ost. Nüüd, kus Jens on oma hällist välja kasvanud, magab ta hea meelega võrekas ja algusest peale oleme seda kasutanud ka mähkimislaua alusena, mis samuti väga mugav.

Hällmõistlik. Ütleksin, et meie jaoks lausa asendamatu. Kui JJ ikka päris pisi oli, siis oli teda nii hea sellega toast tuppa liigutada, päeval suures toas silma all hoida ja öösel meie voodi kõrval. Ainult kiikumisfunktsiooni me palju ei kasutanud, kuigi seda beebidele tegelikult soovitatakse, aga vist ei julgenud oma väikest silmatera seal õõtsutada 🙂

Beebivann ja vannijaladmõistlik, kuigi ma alguses ikka arvasin, et oh neid vannijalgu ei ole vaja, paneme väikse vanni suure vanni sisse ja olemas. Tegelikult on aga vannitamine kindlasti mitu korda mugavam, kui vann on kõrgemal, selg ei väsi ja vannitamise juurde mahuvad mõlemad vanemad. Samas, kui meil oleks suur-suur vannituba, kus vanni asemel oleks dušš ja maas palju vaba pinda, siis oleks ka seal maas istudes ilmselt üsna ok vannitada (eriti kui maas ikka põrandaküte ka sees). Vann ise on ka OK ost, aga kui saaks uuesti valida, siis valiks kõige suurema mudeli, mis saada on, sest Jens mahub sinna praegu pikali ikka väga vaevaliselt, kuid see läheb jälle lihtsamaks, kui ta juba istuda oskab. Lisaks meil on olemas ka päris suur vann.

Mähkimisalusmõistlik. Ma ei saa aru nendest, kes tahavad mähkida kuskil voodi peal või maas või diivanil vms. Ikka juhtub nö õnnetusi ja siis on lihtne seda katet pesta, vahel piisab ka ainult kilelina vahetamisest. Lisaks on see lapsevanema seljale mugavam + on hea ja lihtne ka kõiki mähkmevahetuseks vajalikke asju seal koguaeg juures ladustada (mitte nendega mööda kodu ringi joosta).

Kõhukottmõttetu. Meil on mingi ergobaby taoline, mida pole üldse kasutanud, kuna see oli ebamugav ja siis laenatud on Marsupi kott. See Marsupi on küll mugav ja saan selle kenasti ka ise selga koos Jensiga, aga meil lihtsalt ei ole seda vaja läinud. Reisil oli küll kaasas, aga ei kasutanud kordagi. Teisalt tean peresid, kus kõhukott on vägagi vajalik, nii et see oleneb täiesti lapsest ja elust-olust. Seega mu soovitus oleks, et seda ei tasu endale koju valmis osta, pigem laenata sõpradelt või näiteks Looduspere poest ja proovida, kas ja kuidas lapsele meeldib, kuidas kandja ennast tunneb ning üldse mõelda, et mis olukorras seda vaja võiks minna, kui siis tundub vajalik, siis tasub ka ostmist.

Hügieenitarbed – suures osas mõistlik valik sai meil koju varutud (vaata nimekirja siit postitusest). Eriti vajalik on Rhinomeri nina aspiraator ja need otsikud (mida ei ole kunagi liiga palju varutud), kuna meil on korteris väga kuiv õhk, siis ongi Jensil nö keskkütte nohu olnud, mida hea selle rhinomeri ja Humeriga leevendada, samuti väga vajalik on Sudocream mähkmekreem. Täiesti kasutamata jäid aga vatitupsud ja gaasirohi (samas parem, kui see kodus olemas, kui peaks vaja minema). AbcVit d-vitamiini tilgad on ka super head, ei tekitanud mingeid vaevusi ja Jens omastab vitamiini kenasti.
Igasugused sünnitusjärgsed sidemed olid täielik win! samas ühekordsete aluspükste asemel oleks vabalt võinud võtta mingid suvalised puuvillased alukad, oleks mugavam olnud.
Aventi rinnapadjad on samuti väga head, kuna olude sunnil pidin proovima ka Libero omasid, siis vahe on ikka tuntav ja lemmikud jätkuvalt Aventi omad.

Tekid, lapid jms – kõik, mis siin postituses toodud, on osutunud mõistlikuks ja vajalikuks, välja arvatud swaddle tekk, mida korra proovisime ja rohkem ei kasutanud. Me ise ei pidanud ostma ja Jensile hoopis kingiti lisaks veel üks väike puuvillane beebitekk ja ka selle soovitan ma endale muretseda või samuti kinkida lasta, sest seda on mugav natuke jahedamas toas peale panna, autos kasutada, võimlemisel alla panna jne jne, meie oma on Hemtexist.

Lamamistoolmõistlik. Meil Babybjörn tool, mõnusalt minimalistlik, ilma “kellade ja viledeta”, aga Jensile väga meeldib. Kasutusiga päris pikk, samas hind krõbedama poolne, mis tõttu soovitan ka selle asja näiteks pigem katsiku kingituste nimekirja lisada. Mulle meeldib see tool oma väiksuse ja minimalistliku disaini tõttu ka palju rohkem kui igasugused mega suured, puldiga töötavad ja vilkuvad ja häälitsevad jms beebikiiged/toolid.

Tegelustekkmõistlik. Selle asja kasulikkusest või vajalikkusest ei saanudki enne Jensi kolmandat elukuud aru, sest enne ta lihtsalt ei oska seal midagi eriti vaadata ja nii pisikest ei tahagi väga kuskile maha panna. Aga alates 3. kuust on Jens seal järjest rohkem aega hakanud veetma, huvitub sealsetest mänguasjadest ja ka oma elu esimese seljalt kõhule keeramise tegi just seal tekil. Meie saime enda oma laenuks, aga muidu soovitan osta või katsiku kinkide nimekirja lisada. Meil selline Canpoli farmi tekk.

Jens oma tegelustekil pärast esmakordset iseseisvat keeramist

Jens oma tegelustekil pärast esmakordset iseseisvat keeramist

Lutidmõistlik ja mõttetu. Meil oli koju varutud NUKi kaardus otsaga lutt, mis Jensile ei meeldinud. Ühel hetkel pakkusime ka Aventi sümmeertilist lutti ja see sobis ning neid nüüd Jens ka kasutab ja elu lutiga on meie jaoks palju lihtsam ja rõõmsam, kui elu ilma lutita. Seega, lutte ei tasu endale koju ette palju varuda, aga prooviks ma võtaks 2 lutti – üks see kaardus otsaga ja teine sümmeetriline, siis on näha, milline lapsele rohkem meeldib. Kui laps lutti võtab, siis on kindlasti hädavajalik ka lutikett!
Amazonist said tellitud ka Philips Avent Soothied, aga lutina need erilist kasutust Jensi poolt ei leidnud, samas nüüd igemete sügamiseks talle need täitsa meeldivad.

Mänguasjad – siiani mõistlik, Jensile on kingitud sellised mänguasjad, mida saab piiksutada või kõristada, mis katsumisel krabisevad või häält teevad ning mis on üsna värvilised. Lisaks siis närimiseks ja igemete sügamiseks mõeldud asjad, mis ka väga meeldivad. Siiani neid mänguasju palju ei ole (tegelus-kaheksajalg (5), koer Patrick (3), turvahälli kaare külge käiv nn vedru (6) ja krõbisev raamat (4) +kaelkirjak Sophie ja tema sõber (2). ). On ka üks torniladumis komplekt, aga selle jaoks on Jens veel liiga väike ja see ootab oma aega. Meie poolt on Jensil ka mõned Uglydolli kaisukad, millega hea talle nukuteatrit teha ja väga meeldib talle nätsutada ja kaisutada ka oma kaisujänes Villet (1). Kui keegi on küsinud,et mida Jensile tuua võiks, siis olen palunud kinkida hoopis lasteraamatuid, mida saame koos kunagi lugema hakata.

mänguasjad

Riidedmõistlik, enamus riided olid mul mõistlikult ette varutud, kui siis ehk oli puuvillasied asju veidi ülearu ja talvebeebile lühikesevarukaga asju ei ostaks alguses üldse. Talvekombed olid meil Lenne ja Huppa kottkombed ja väga mõnusad (ostetud järelturult, aga väga korralikud, suurused 56 ja 74). Panustada tasub just siidi/villa segu riietele (meie lemmikud on Cosilana asjad), neid on olemas nii pikkade kui ka lühikeste käistega, ei ole liiga kitsad ja neid on mugav beebile selga panna – meie ostsime osad ise ja lasime ka lisaks kinkida. Hinnad neil asjadel üsna krõbedad, aga päris pikk kasutamis aeg ja hea kvaliteet tasub ära.

Viimase mõistliku asjana võib ära tuua meie Fjällraven Kanken Calssic seljakotti, mida mähkmekotina kasutame. Täpselt nendel põhjustel, miks see valitud sai, on see siiani ka väga mugav meie jaoks olnud – vaata postitust selle kohta siit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s