Ülevaade erinevatest riidest mähkmetest

Alustasime oma riidest mähkmete teekonnaga Baba Boo taskumähkmeid kasutades ja ütleme nii, et ega saakski ainult nendega ka hakkama. Aga et see maailm on tegelikult palju suurem ja kirjum, siis oleme nüüd erinevaid mähkmetüüpe lisaks proovinud ja panen siia mõned variandid kirja, et oleks lihtsam selles mähkmemaailmas orienteeruda ning omale sobivaimad leida. Tegelikult on võimalusi veelgi, aga sel korral juttu nendest, mida ise kasutame.

IMG_5804

AIO – all in one – kõik ühes mähe
Kõik ühes mähkmed on ühes tükis, ehk nii kate kui imav sisu on kokku õmmeldud. Kuna midagi väga valesti nendega panna või teha ei saa, siis peavad paljud neid just hästi lihtsasti kasutatavateks ja seepärast ka sobilikuks variandiks, kui last hoiab nt keegi, kes igapäevaselt riidest mähkmetega nö sina peal ei ole. Meil on kasutusel kolme firma AIO-d: Totsbots Easyfit, ImseVimse ning Bumgenius Freetime.

IMG_5770

Vasakult: ImseVimse, BumGenius Freetime ja Totsbots Easyfit

Totsbots Easyfit on takjakinnitusega ning eesküljel on trukkidega reguleeritav mähkme suurus. Imav sisu on bambusest ja kahekordne (voldid ühe osa teise alla ehk keerad nö taskusse), imavus on hea, aga materjal jääb lapse naha vastas märg – osasid lapsi see ei häiri ja potitreeningu ajal see isegi hea, kuid une ajaks ma selliselt neid pigem ei kasuta. Kuiva tunde hoidmiseks kasutan siis fliislappe. Jonile sobivad need väga hästi jalga, aga miinusena kuivavad need väga kaua. Kui kogu oma mähkmekogu ainult sellistele üles ehitada peaks mähkmete arv olema hirmus suur, et pesu ja kuivamise ajal puudu ei tuleks.

ImseVimse kõik ühes mähe on ka takjakinnitusega, kuid mähkme enda suurus ei ole muudetav ning tuleb valida oma beebile sobiv kaalukategooria. Meil on kasutuses suurus M ehk 8-11kg ja 7.3kg kaaluvale Jonile istub see mähe täitsa hästi. Imav sisu koosneb kahest katte külge õmmeldud lapist ja neid saab voltida nii, et lapse vastu jääks kuiva hoidev mikrofliis või siis märguv puuvill. Jalaavade juures on nö topelt soonik, mis aitab mähkme lekkekindlusele kaasa, küll aga on see osa pisut kilese moega. Kuna imavad lapid on pigem õhemad, siis kuivab suhteliselt kiiresti, küll aga on imavus pigem väiksem kui nt Totsbotsil.
IMG_5771

BumGenius Freetime on trukkidega kinnitatav mähe, millel ka suurust muutvad trukid olemas. Imav sisu on kahes osas ja katte külge õmmeldud ning saab väga lihtsasti valmis lappida, sisud on mikrofiibrist ning lapse poole jääb kuiva hoidev mikrofliis, mis käe all katsudes juba meeldivalt pehme. Kuivab väga kiirelt ning ka välmine kate on meeldivast materjalist. Kuigi need on ühed lemmikumad mähkmed meil, siis hästi kinnitamine nende trukkidega tahab pisut rohkem aega kui eelnevalt mainitute takjakinnitused.

Taskumähkmed
Seda tüüpi mähkmetel käivad imavad sisud nö taskusse, mis tekib katte ja sisemise kanga vahele. Imavaid sisusid on eri firmadel üsna palju ja nendega annab siis reguleerida imavuse tõhusust – öösel rohkem sisusid või sellised, mis imavad rohkem, päeval siis üks sisu või vähema imavusega, kui tihedamini vahetada.

BabaBoo taskumähkmetega alustasime oma riidest mähkmete kasutust ja oleme nendega siiani väga rahul. Pikemalt kirjutasin neist siin postituses. Kinnituseks on kaks trukirida, ühed jalgadele ja teised siis ümber kõhu, sisepind on kuivahoidvast mikrofliisist ja tagumisest äärest avanevasse taskusse saab panna erinevaid imavaid sisusid – meil nii mähkmega kohe kaasas olevad heledad bambussisud, kui ka imavamad tumedad bambusisud (päevaune ajaks), kiiresti kuivavad mikrofiiber sisud ning eriti imav kanepisisu (ööuneks, aga miinusena kuivab väga kaua). Pluss on kindlasti ka topelt jalakumm, millest üks mähkme sisepinnal ja aitab kaasa lekkekindlusele.

IMG_5794

BabaBoo taskumähe (one size)

Milovia taskumähkmed on meil samuti kasutuses ja sobivad hästi. Neil on kinnituseks üks trukirida, peal on trukid suuruse muutmiseks. Mähkmega on kaasas kaks imavat mikrofiiber sisu – suurem ja väiksem, mida saab kasutada ühekaupa, aga suurema lapsega imavuse suurendamiseks tasub neid koos kasutada. Tasku ava on eespool ning sellel on ka padjapüüri tüüpi kate, mis kindlustab selle, et sisud seal kenasti sees püsiks ja kuskilt otsapidi välja ei tuleks. Kui BabaBoo mähkmel on kaasas kaks võrdset heledat bambussisu, mida saab kordamööda kasutada näiteks kui üks kuivab ja teine töös, siis Milovial need sisud pigem täiendavad üksteist.

IMG_5789

Milovia taskumähe (one size)

Kõik kahes mähkmed/mähkmkatted/sisemähkmed (imavad sisud)
Need mähkmed koosnevad mähkmekattest ja sinna sisse kinnituvatest sisudest, mõnel juhul on olemas ka sellised katted, mille sisse käiv sisu on lihtsalt katte servade all ja eraldi sinna kuidagi ei kinnitu. Selliste lahenduste eelis on see, et vaid pissimise korral võib piisata ka ainult imava sisu vahetusest ning kate “kestab” 2-3 mähkmevahetust, nii on pestavate asjade hulk ka väiksem ja see on eriti mugav lahendus näiteks kodust eemal olles – kergem pesta või ka lihtsalt kergem määrdunud mähkmeid kokku koguda.
Meil on seda tüüpi mähkmeid õige mitu varianti: Pop In, Totsbots Peenut, Totsbots Peenut wrap koos Bamboozle sisuga ning Milovia katted koos imavate kuivahoidvate sisudega, lisaks Flip imavad sisud, mida saab erinevate katetega kombineerida.

Pop In mähkmel on kaasas reguleeritava suurusega mähkmekate, mis kinnitub takjakinnitusega ning millel on kahekordsed jalaavad, et olla eriti lekkekindel. Imav sisu on kahes tükis  ja kinnitub katte külge trukkidega, kuivab pigem kauem, aga on hea imavusega. Naha vastas jääb märg, seega vajadusel tuleks kasutada koos kuiva hoidva fliis lapiga. Paraku on katte sisemisel pinnal fliisist osa, mis minu meelest natuke tobe, sest kui see märgub, siis katet teist korda järjest uue sisuga ei kasuta. Küll aga on tegu üsna töökindla mähkmega ja Jonil istub jalas päris hästi.

IMG_5781

Pop In V2 kõik kahes mähe

Totsbots Peenut mähe on samuti takjakinnitusega mähkmekate, mille sisse käib trukkidega kaks imavat sisu – mida saad vastavalt vajadusele kasutada koos või eraldi. Sisud ei ole kuivahoidvad, seega kuiva tunde jaoks peaks lisama ka fliislapi. Variant on ka lisaks kahele või lisaks ühele originaal sisule peale panna hoopis mõni kuivahoidev sisu nagu Milovial (paksem olemuselt) või Flipil (õhem, aga pikem), nii on naha vastas olemine kuiv ning lisa imavus ka.
Ma olen täheldanud, et Totsbotsi takjakinnitus sobib Jonile hästi jalga ja saab väga mõnusalt täpselt tema järgi kinnitada, seepärast meil neid mähkmeid ka rohkem kui üks.

IMG_5777

Totsbots Peenut kõik kahes mähe

Totsbots Peenut wrap mähkmekate koos Bamboozle sisemähkmega on selline huvitav kooslus. Kate on selline, et seal sees võib tegelikult ka muid sisusid kasutada, aga eriti hästi istub see Bamboozle peale, mis on siis lihtsalt seletades üleni imavast materjalist mähe, ja seepärast vajabki mingit vettpidavad katet peale, muidu on küljealune märg. See mähe on meil kõige vähem kasutus leidnud, sest isegi kui kuivahoidev fliislapp panna sinna sisse, siis ei kata see kogu mähet ja osaliselt on ikka lapse vastas märg pamp – on lapsi, keda see absoluutselt ei häiri ja on neid, kes jällegi seda märga hästi ei talu, seda muidugi saabki proovimise teel teada. Küll aga on Bamboozle sisu ülimalt imav ja sobib just suurte pissimiste jaoks ja on seepärast paljudel esimene eelistus öiseks kasutamiseks. Pamp tuleb selle kooslusega pigem suuremapoolsem, aga eks see on öiste variantidega üsna tavaline asi. Seega ma neid kohe hulgi ei soovita osta, aga prooviks üks, miks mitte. Kuna tegu on bambussisuga, siis täieliku imavuse saavutamiseks vajab see ca 10 pesu, küll aga võib kasutama hakata varem, lihtsalt teadmisega, et alguses imavus väiksem.

IMG_5776

Totsbots Peenut wrap kate ja Bamboozle sisemähe

Milovia katted koos kuivahoidvate sisudega on meil kodus ühed päevased ärkveloleku aja lemmikud. Õhukese katte sisse läheb imav sisu, mille pealmine kiht on mikrofliis ja hoiab beebi vastas kuiva tunde – selline kooslus ongi olemuselt ka õhem ja pamp jääb hästi väike, seega idekas just aktiivsemal keerama õppimise või võimlemise ajal. Sisu katte külge ei kinnitu vaid läheb kahest otsast katte äärte alla. Sisusid on Milovial kolmes suuruses – S, M ja L, meil on kasutusel M suurus, mis hetkel ideaalne, nüüd proovime lisaks Milovia oma sisudele ka Flip kuivahoidvaid sisusid, mis veid pikemad ja kui kate on väiksemas asetuses tuleb pisut kokku murda. Materjali poolest on Flip sisude pind siledam ja natuke ehk meeldivamgi, ka on need veidi laiemad.
Milovial on ka sellised sisud, mis kuiva ei hoia, neid sobib enne kõike kasutada just potitreeningu ajal, et laps tunneks, kui pissi tuleb.
Milovia katted ja sisud olid meil väga abiks ka kui nädalavahetuse kodust eemal veetsime, siis oli mugav vahetada mitu korda sisusid enne kui ka kate pesu ootama läks, nii oli ka mustade mähkmetega wet bag veidi kergem ja väiksem. Ka on neid katteid ja sisusid päris normaalne vajadusel käsitsi pesta, saab puhtaks küll.

IMG_5788

Milovia mähkmekate koos sisuga

Siia lõppu panengi veel veidi pesemise juttu ka. Üldiselt ei vaja riidest mähkmed spetsiaalselt pesuvahendit ja võid pesta sama vahendiga, millega kogu ülejäänud pesu, aga et Totsbotsil siiski selline pulber olemas on, siis me seda proovisime ja kasutama olemegi jäänud. Pesurutiin on meil ikka selline, et alguses loputusprogramm (kuna mähkmeid ei ole eelnevalt loputatud), seejärel 60C pesu ja kui aega on siis veel lühike loputus – kõik need max 800 pöördega, et vettpidavat kangast ning kumme mitte rikkuda.  Mähkmed olen ka kõik teadlikult valinud sellised, et taluksid vähemalt 60C pesu, alla selle taluvaid mähkmeid ma pigem ei osta.

Ostetud on kõik need mähkmed Opadii.ee ja mahkmed.eu poodidest.

IMG_5535

Jon oma mähkmekogu ja lisatarvikutega

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s