Väike vihje kõigile riidest mähkmetega alustajatele või seda otsust kaalujatele – selleks, et nende kasutamine sujuks on mu meelest oluline sobilik ja töötav pesurutiin leida, siis ei ole selles majandamises ka midagi keerulist.
Jah, palju pesevad ja ega ka keelatud ei ole pesta mähkmeid koos muu pesuga, samas meil on 1-2-3 päevaga ikka suht masinatäis mähkmeid koos ja seepärast pigem pesengi neid eraldi. See tähendab ka, et mul on välja kujunenud kindel viis, kuidas neid pesta, et tulemuseks oleks puhtad ja probleemideta mähkmed.
Selline variant toimib meil (see võib toimida sul, aga mingit garantiid ma ei anna 😀 )
EDIT: Alustuseks kogun mustad mähkmed lahtisesse aukudega pesukorvi (kakased mähkmed loputame enne puhtaks kui vaja). Wet bag on niiskuskindel kott, milles hea musti mähkmeid hoiustada kodust väljas käies.
Kuniks beebi on AINULT rinnapiima toidul, on tema kaka veeslahustuv ja ei vaja eraldi maha loputamist, seda ma ka ei teinud ja ei olnud selleks ka vajadust.
Nüüd, kus beebi saab ka lisatoitu (jah, ka 1 lusikas on juba lisa), tuleb kakased mähkmed enne pesumasinat ära loputada. Lihtsaim on teha seda vahetult pärast mähkmevahetust – esmalt, kui võimalik, siis tahkem osa wc potti raputada ning siis ülejäänud veega loputada, seda on mugavaim teha dušiga ja eriti mugav käsidušiga wc poti kohal. Kel seda viimast võimalust ei ole, siis osad kasutavad ka näiteks tava dušiga loputamisel all ämbrit, mille pärast wc potti tühjendavad.
Kui kardad selle loputamisega kaasnevaid pritsmeid, siis meil on selleks tarbeks kasutusel Spray Pal ümbris, mille tellisin Amazonist. Selle ümbrise sisse kinnitad mähkme, siis lased dušiga üle ja kui käsitsi vett välja ei taha pigistada siis saab selle ümbrisega seda teha.

L suurus BabaBoo wet bag ja Bio D psuvahendid

SprayPal reklaampilt
Kõik need “iuuuuu, mina küll ei hakka kakat pesema” suhtumised võiks rahulikult mõelda sellele, et suure tõenäosusega te pühite endal tagumikku ka iga päev ja olete see juures kakale päris lähedal ka käsipidi, ka beebi pepu pühkimine eeldab teatud käsikontakti kakaga. Ja päris aus olles, tundub mulle täna vähem iuuu see kaka kanalisatsiooni loputada kui et omale prügikasti konserveerida. Keegi ei käse teil kakase mähkmega toas ringi patseerida, et tekiks mingi enneolematu haisuprobleem, kui tegelete selle mähkmega wc-s, kus üldiselt neid asju aetaksegi.
Et oleks lihtsam puhastada ja mähet ennast säästa veidi otsesest kakaga kokkupuutest, siis on võimalus kasutada mähkmepaberit või fliislappe, mis siis kaka nö kinni püüavad – seega raputad sealt pealt tahkema osa potti ja paberi siis kas viskad ära või fliislapi loputad ära ja paned pessu. NB! oluline teada, et mähkmepaber jääb lapse vastas niiske, kui ta pissib, fliis jääb kuivema tundega.

Vasakul fliislapp, paremal mähkmepaber – mõlemad käivad siis mähkme pinnale vastu last
Nii, nüüd, kus mähkmed on kokku kogutud ja aeg on masinasse panna, tasub oma masinaga lähemalt tutvust teha ja uurida, milliseid võimalusi just sinu pesumasin pakub.
Selleks, et pesu põhiprogramm saaks pesta puhtama veega, on mõistlik alustada loputusprogrammiga. Meie masinal on loputusprogramm ca 30 minutit ja pöörded keeran 800-1000 peale (et säästa mähkmete katteid ja kumme). Seejärel läheb käima põhiprogramm 60C kraadi, 800-1000 pööret ja kestab vähemalt 2h, selleks, et mähkmetest saaks välja võimalikud pesuvahendi jäägid, on tark teha ka järelloputus (või lisada “extra rinse” oma põhiprogrammile), meil siis see sama esimene programm läheb uuesti peale ehk siis 30 minutit ja 800-1000 pööret. Ma ostan üldiselt ainult sellised riidest mähkmed, mis lubavad vähemalt 60C pesu, on ka neid, mis lubavad vaid 30C – ma ei ole kindel, et see on piisav temperatuur mähkmete puhastamiseks, seega siin kohal jään oma eelistuse juurde, aga enne oma mähkmepargi pessu viskamist, tasub silte lugeda, et mitte midagi ära rikkuda. Kui meil on ka mõni ainult madalama temperatuuriga oesu lubav mähe, siis lepin võimalusega, et see kestab ehk vähem, aga pesen ikka pigem kuumema veega nagu teisi mähkmeid.
Selliselt on mähkmepesu umbes 3-3.5h pikk ja seda teeb masin, st ma ei istu ja ei küüri see aeg neid mähkmeid, ma ei ole pesumasina küljes kinni ja võin samal ajal teha oma asju ning mööda minnes nuppu vajutada. Ei ole keeruline.
Pesuvahend ei pea olema spetsiaalne, aga meie oleme seda teed siiski läinud, kuna olen tulemusega lihtsalt väga rahul, seega kasutame meie Totsbots või Bio D mähkmetele mõeldud pesupulbrit (tasub mähkmete puhul eelistada pulbrit geelile). Selleks, et vahpeal teha eriti puhastav pesu (või kui mähkmetele on hakanud pissi lõhn külge kergesti jääma vms), siis on hea variant kasutada Bio D Nappy Fresh lisa pulbrit. Pulbri doseerimisel lähtu doseerimisjuhistest (ja jälgi ka vee karedust selle juures). Pulbrid ostan mahkmed.eu lehelt.
Plekid – jah, ka imeliselt hea pesurutiini juures võivad mähkmetele jääda kakaplekid, mis tegelikult ei tähenda, et mähe jääks üldse mustaks, aga lihtsalt plekk on nii tugev, et ei tule heledalt mähkme sisult maha. Ennetavalt aitab kindlasti vahetu loputamine, tublimad kasutavad sapiseebiga käsitsi eelpesu (seep tuleks ka välja loputada pigem) – siin kohal soovitan kasutada seda varianti, mis teil toimib ja milleks viitsimist on. Ma paari pleki pärast endast välja ei lähe ja tavaliselt paari pesuga need kuluvad ka maha. Suvisel ajal õues kuivatades pleegitab üldse päike plekid olematuks 😉
Kuivatiga on nii, et eks see kulutab materjale, kuid sisusid põhimõtteliselt võib ju kuivatada (teeb pehmemaks ja kohevamaks), aga mina pigem kuivatan restil. Veekindlaid mähkmekatteid ja siis AIO ehk kõik ühes mähkmeid kuivatis kuivatada ei ole hea mõte, sest see rikub lihtsalt katted ära.
Veekulu jms – jah, ma arvan, et tavapärasest tarbimisest see kulu suureneb, kui mähkmeid siis eraldi pesta muudest asjadest. Samas on see kulu siiski üsna minimaalne ja kui sul on olemas toimiv mähkmepark (st sa ei osta pidevalt juurde mähkmeid), siis see igakuine veekulu suurenemine on kindlasti väiksem kui ühekordsetele mähkmetele kuluv raha.
Oluline on mu jaoks ka see, et meie perest tekkiv prügikogus on väiksem (reaalselt varem oli meie prügikast just kui ainult mähkmeid täis) ning et laps on väiksemas kontaktis igasuguste kemikaalidega, mis ühekordsed mähkmed nii tõhusateks imajateks teevad.
Ilmselt kõige vett säästvam lahendus on mähkmekatted+sisud variant (eriti marlid sisudena), sest sellisel juhul saab ühte katet enne pessu panemist kasutada mitu korda (kui kate pole määrdunud), ka on ainult sisud oma mahult väiksemad ja nii saab neid terveks masinatäieks kogumiseks oluliselt rohkem kokku kui näiteks kõik ühes mähkmeid, mis peavad kõige täiega pessu alati minema.
Erinevatest mähkmetest kirjutasin siin postituses.
Lõpuks on valik, milliseid mähkmeid kasutada, igaühe enda teha, aga kindlasti ei tasu langeda sinna “riidest mähkmed on keerulised” müüdi lõksu. Vanematena õpime me tänu lastele pidevalt uusi asju juurde, millest enne lapsi polnud ehk aimugi, nii ei ole ka nende riidest mähkmetega tegelemine miski selline teadus, et vajaks eelnevat ülikoolikraadi või diplomit. Võta aega, tee asi omale selgeks ja edasi on juba lihtne.
EDIT: Värskelt avaldatud uuring Prantsusmaal müüdavates ühekordsetes mähkmetes leidunud kahjulike ainete kohta võiks muidugi ka mõtlema panna, et mida me oma laste vastas ikkagi hoiame. Artikkel loetav siit.

Riidest mähkmed – lihtne nagu lapse mäng 😀
Tere, kas ma näiteks Friendly Organic beebiriiete peaugeeliga võin pesta riidest mähkmeid või ikka kindlasti ainult pulbriga?
LikeLike
Ma ei ole selle pesuvahendiga kursis, aga – põhimõtteliselt võib pesta oma nö tavavahendiga, küll aga soovitan siis kindlasti teha alati see lisaloputus.
Teine asi, kui mingi aja peale hakkavad muidu hästi toiminud mähkmed kummaliselt lekkima, siis võib olla asi sinna sisse ladestunud pesuvahendis – siis võib esimese asjana abi olla 3-4 vahendita pesu järjest (v kui näed, et pesuvesi enam ei vahuta). Sama asi, kui mähkmed hakkavad sinna pissides kohe haisema (siis võib olla ka teistpidi probleem, et vahendit on vähe doseeritud ja see ei pese mähkmeid puhtaks). Ehk, et ega see on üsna katsetamise asi, et mis ja kuidas teil toimib 🙂
LikeLike
Pingback: Madlikese 6k | Lipsuke