Kuidas osta käru

Kuna meil on 9 kuu jooksul kasutuses olnud 5erinevat käru ja ma olen viimasel ajal üsna palju sel teemal oma kogemusi ja nõu jaganud, siis mõtlesin kirjutada täna sellest, mida võiks silmas pidada käru ostmisel, et leida tõesti enda vajadustele vastav variant. Samas võiks arvestada, et päris-päris universaalset ja kõigeks sobivat käru mu meelest ei ole, seega kui on plaanis käru kasutada väga erinevates tingimustes, siis võib juba ette arvestada pigem kahe käru ostuga.

Alustame algusest…
Küsi endalt, kus kõige rohkem käru kasutada on plaanis – kas pigem linnas või maal/metsarajal. Linnas on minu arvamusel mugavad kärud, millel on ees pöörlevad rattad, maal ja raskemal maastikul on head pigem 4 suurt ratast. Olenevalt tee kvaliteedist võiks vaadata ka vedrustust – raskem pinnas, konarlik tee, suured äärekivid jms tähendaks, et mugavam võib olla käru, millel on märkimisväärne vedrustus. Lihtsalt poes käimiseks või verandal/oma aias lapsele magamiseks võib osta ka sellise käru, millel vedrustus pole esikohal.

Oluline on mõelda ka, et kui kaua on plaanis käru kasutada, kas on soov pärast korvi osa väikseks jäämist sama raami edasi kasutada istmeosaga või siis pigem vanker välja vahetada kergema käru vastu. Palju on müügil 2in1 ja isegi 3in1 komplekte, samas on üsna sage nähtus, et neid vankrite istumise osasid üldse kasutama ei hakatagi ja pigem oleks mõistlik kohe ainult vanker koos korviga osta (istumise osa võtab ju samal ajal kodus ruumi, lisaks võib see ka komplekti hinda tõsta).
Kui on kindel soov sama käru kasutada ka jalutuskäruna, siis tasub uurida, kas ehk on antud mudelit võimalik ostagi vaid istumise osaga, millele sisse käib beebile pehme kookon (mida tavaliselt saab hiljem kasutada ka soojakotina). Pehme kookon ja kerge vankrikorv on abiks ka neile, kel tuleb last sellega näiteks mitu korrust üles-alla tassida.

Nii jõuamegi käru kaalu juurde. Kel käru tassida ja tõsta pole vaja, sel pole ka otseselt oluline, kui palju või vähe see kaalub. Kes aga peab käru igapäevaselt mööda treppe viima-tooma, sel tasub vaadata mudeleid, mis kergema kaaluga.

Materjalid
Nii mõnegi emme jaoks on väga ahvatlev valik valgest nahast käru – kellele see tõesti meeldib, miks mitte, samas ei ole tänavapäeval nahast (ja siinkohal peab mainima, et enamuse kärude puhul on kasutusel ikka kunstnahk/vakstu) kärudel mingeid märkimisväärseid eeliseid tekstiilist kärude ees. Kangad on samuti väga vastupidavad, kergesti puhastatavad ja vett hülgavad ning kes tahab, et tema valitud nahast käru ka hästi vastu peaks ja kaua kaunis püsiks, see peab ikka ka vihma ja lumega vihmakile peale tõmbama. Ka võib nahk osutuda üsna keeruliseks puhastada, kuna mustus läheb sügavamale naha sisse kui kangasse.
Vankrikorvi osas pole eriti vahet, kas värvus on hele või tume (kui siis ainult neil, kes korvi ka tihti autosse tõstavad ja see seal võib määrduda), kuid istumise osa juures eelistaksin ma pigem tumedamaid toone, mis kannatavad ära ka mitte nii puhaste jalanõudega kärusse roniva lapse 🙂
Ja veel soovitan poes kriiskav-valgeid detaile nähes mõelda, kas need on sama puhtad ka pärast jalutuskäiku või hakkavad need nõudma emme aega tihedaks puhastamiseks.

Funktsioonid
– Kõige olulisem funktsioon peale liikuvate rataste on kärul korralik ja toimiv pidur, eriti hea kui seda oleks ka mugav kasutada (nii saabastes kui ka plätudes).
muudetav lükkesanga kõrgus, see on oluline, kui käru lükkajate pikkus on märkimisväärselt erinev, nii on kõigil mugav käru kasutada.
Üleviidav lükkesang – see on tore ja mugav lisa, aga ei ole kindlasti esmatähtis. Põhiline argument selle funktsiooni kiitmisel on see, et kui jalutades päike kärru hakkab paistma, siis on hea sang üle viia ja päike ei häiri last. Samas on müügil ka suhteliselt suur valik lisa päikesesirme/varje, mis samuti kenasti abiks on ja saab ka ilma üleviidava sangata.
– istumise osa kasutamine nägu sõidu suunas ja selg sõidu suunas. See on hea lahendus kui käru on pikemalt kasutuses ja esialgu on väiksema lapsega mugav hoida istet selg sõidu suunas, nii näeb laps ema/isa ja vanemal on lihtne tekki sättida, lutti suhu panna või lapsega rääkida. Hiljem, kui suurem laps tahab rohkem ringi vaadata on hea kasutada istet näoga sõidu suunas.
käru kokku panemine, kui on teada, et pead käru tihti autosse panema või toas kokku panema hoiustamiseks, siis on oluline, et see käiks võimalikult lihtsalt ja väikseks kokku, kindlasti tasub enne käru ostmist seda ka oma autosse proovida mahutada.
istme pikkus ja liigutatavus, kui on teada, et ka istumise osas on plaan lapsel pikemalt magada lasta, siis on hea kui see iste käib täiesti lamavasse asendisse ning jalatuge saab üles tõsta, et laps ei peaks rippuvate jalgadega uinakut tegema.

Välimus
Ja kuigi ennekõike soovitan ma käru valida ikka funktsionaalsuse järgi, siis tegelikult on oluline, et see käru ka välmuselt selle lükkajale meeldiks. Ilusa ja ägeda käruga kohe tekib suurem tahtmine jalutama minna 😉

Lisaks võta aega ja mine käi erinevates poodides erinevate firmade ja mudelitega tutvumas, pildi peal ja videos ei pruugi siiski aru saada, milline see käru on päriselt.

Mida võiks teha/vaadata enne ostu poes:
– proovi läbi kõik käru funktsioonid, et kas kõik töötab nii nagu eeldad
– proovi käru ka autosse mahutada
– võimalusel osta käru, mis pole olnud müügisaalis näidiseks (kahjuks inimesed kärusid vaadates/proovides võivad oskamatusest kärule ka natuke kahju teha ja sa ei taha neid kahjustusi kodus avastada).
– uuri ka käru hoolduse kohta, kas seda on võimalik edaspidi seal poes teha+ varuosade saadavus
– Küsi, kas ehk on kärule tulemas ka sooduspakkumist.
– uuri veidi ka netipoode, mõne käru võib välismaalt tellides odavamalt saada kui Eestis poest.

Mida võiks teha/vaadata enne kasutatud käru ostu:
– alati osta käru käest-kätte tehinguga (kui ei ole just kokku lepitud tagastuse võimalust)
– proovi läbi kõik funktsioonid (vaata üle ka kõik trukid, lukud jms).
– vaata põhjalikult üle kanga või naha olukord, ka käru seest (korvi puhul vaata ka madratsi alla)
– käru vaatamiseks vali koht, mis on hästi valgustatud või päevane aeg
– ühtlasi võiks käru vaatamiseks valida vaiksema koha, et oleks kuulda võimalikud kriginad, sahinad ratastes või raamil
– metallist raami puhul vaata üle ka kruvid, needid jms kinnitused, et ega ei ole roostet näha.
– kontrolli üle, kas olemas on kõik lubatud lisad ja kas need on terved ja puhtad
– hinda käru seisukorda ja otsusta, kas soovid seda osta (väikemaid vigu saab parandada, kuid suuremate asjade puhul võib parandamine või asendamine minna lõpuks kallimaks kui soetatud käru). Teisalt võib kasutatult saada väga hea käru väga hea hinnaga.

Järgmises postituses jagan mõned nõuanded kuidas oma käru müüa 🙂

Meie Bugaboo Cameleon, mis on üks kergemaid üleviidava sangaga kärusid.

Meie Bugaboo Cameleon, mis on üks kergemaid üleviidava sangaga kärusid.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s