Kahe nädala pärast on Jenni 6-kuune, appi, pooleaastane – juba! Algusest peale olen arvestanud, et just siis hakkame lisatoitu pakkuma ja täna kirjutan, mis plaan mul sellega on ning kuidas seda uut põnevat etappi alustame.
JJ-le alustasime lisatoidu andmist näputoiduna ja esimeseks eineks sai aurutatud suvikõrvits kangidena. Hiljem kombineerisime püreesid ja näputoitu. Jenniga on mul plaan kohe kombineerima hakata, kuna eesmärk on aastaseks saamiseni pigem ainult mahetoitu pakkuda, siis sellepärast olengi valmis püreed ja näputoitu kombineerima, et valik oleks toidulaual mitmekesisem.
Mis valikuid teeme ja miks?
Ise tehtud vs poe püreed
Oleneb olukorrast – kui teen värskelt mahedast toorainest püreed või muud sobilikku toitu, siis kindlasti ise tehtud. Kui aga ise tehtud tähendab suvalist (ilma mahemärgistuseta) kõrvitsat toidupoest, siis valin pigem mahemärgistusega purgi/tuubi toidu.
Samuti valin nn poetoidu kui et valmistan ise ja külmutan, sest ma ei näe, et minu külmutatud toit, mida siis üles soojendama peab, oleks kuidagi õilsam kui purki valmis tehtud toit. Lisaks ei oska ma ka päris hästi hinata selle ise külmutatud toidu säilivust (kes siiski soovivad ise ette valmis teha ka külmutada, siis kindlasti jälgida, et toit oleks sügavkülmas kaanega kaetud anumas ja et see ka külmutamist taluks, ning oleks igasugu kahjulike ühendite vaba).
Seega, kui teha mahedast toorainest värske eine kohe söömiseks siis ikka ise, muul juhul hetkel valmistoit.
Mahetoit vs mitte mahe
Siin ei taha ma väga kompromisse teha. Esimese eluaasta tahaks, et Jenni saaks esimese eelistusena alati mahetoitu. Miks? Sest ma vaatan seda toiduga alustamist nagu maja ehitamist ja tahan, et kogu edaspidine toitumine saaks rajatud heale ja tervislikule vundamendile, et see väike organism, mis peab metsiku kiirusega kasvama ja kosuma, saaks seda teha parimast. Kindlasti sööb ta ühel päeval ka friikartuleid ja kommi või viinereid või lihtsalt mitte mahetoitu, aga ma arvan, et see päev ei pea olema nüüd ja kohe.
Eesti vs välismaa
Millegipärast arvatakse, et kui asi on kodumaine, siis see teeb selle automaatselt paremaks kui sama asja välismaa variandi, aga tegelikult see ikka päris nii mustvalge ei ole. Kui minu orientiiriks saab olema mahetoodangu valik, siis valin ma esimesena selle järgi, et asi oleks mahe, seejärel selle järgi, et tootesse ei oleks lisatud suhkurt, soola ega muid ebavajalikke aineid (siinkohal ei tasu unustada, et erinevad toiduained sisaldavad ka looduslikult soola ja suhkurt ja see on ikka okei) ning kõige viimasena vaatan hetkel seda, kas toode on tehtud Eestis või kuskil mujal.
Esimesed ampsud 1-2-3
Kuna ma JJ ajal avastasin Windelni ökotoitude sektsiooni, siis oli suht loogiline sinna ka nüüd kiigata ja mõned asjad sealt ka korvi oma tee leidsid.
Esimese kuu menüü valikud saavad olema nende variantide hulgast: pastinaagi püree, kõrvitsapüree, brokkoli-riisi püree, bataadipüree, lisaks riisi-ja kaerahelbe puder, ning pudrule lisamiseks pirnipüree. Samuti tellisin Holle püreestatud veiseliha, et seda lisada veidi hiljem köögiviljapüreedele (kui maheliha poest ei saa kohe). Esimeste valikutena soovin anda puhtaid maitseid st, et koostis on üks köögivili korraga. Firmadest on siis esindatud Holle, Good Gout ja Alnatura. Püreede kõrvale pakume kindlasti ka mingit näputoidu varianti, mis selgub täpsemalt siis kui sammud poodi seame 🙂
Pudrud plaanin teha veega ja lisan ka tilga oliiviõli.
Söögitoolidest ka
JJ-le valisin igasuguste vingete toolide seast seda õiget, aga lõpuks võtsime ikka Ikea Antilop tooli ja no paremat otsust oleks olnud raske teha. Lihtne puhastada, võtab vähe ruumi, ei karju koduses interjööris ja laps saab kenasti sirgelt istuda (söögitoolil EI OLE vaja söömise aspektist mingeid lisafunktsioone lamamisasendiga vms).
Jenniga plaanin samuti seda sama Antilopi kasutama hakata, aga kui ta oma 6. minisünnipäevaks veel toe najal päris kindlalt ei istu, siis alustame seda söömist süles hoides – mis on turvalisem kui igasugused kalde all lamamistoolid.
Selline plaan on meil siis nüüd käiku minemas, kui kellelgi on häid vihjeid, kus on hea valik värskeid mahe köögivilju ja ka lihakraami, siis kindlasti jagage neid mulle ka 🙂
Aga, et Jenni peab ikka asju tegema omamoodi ja nii nagu tema tahab (alates sünnist 😀 ) siis juhtus täna hommikul selline seik:
JJ sõi banaani ja unustas oma pooliku tüki Jenni lähedusse, mõne aja pärast kui vaatasin, et mis Jenni maas teeb, sain aru, et see väike preili sõi seal isuga banaani. Nii palju siis plaanist oodata esimese ampsuga 6. minisünnipäevani ja banaani enne aastat mitte pakkuda (siiski, ma seda rohkem teha ka ei plaani). Lapsed 😀

Stardivalmis
Kui ise püreesid teha ja veel igapäevaselt värskelt soov valmistada, siis olen palju kiitust kuulnud selle püreevalmistaja kohta: https://www.euronics.ee/t/45741/lastetooted/kombineeritud-auruti-ja-kannmikser-avent-philips/scf870-22
Endale ei raatsinud osta, nüüd laps aastane ja mõtlen, et oleks pidanud ikka kohe ostma, sest järelturgu ka kindlasti oleks.
Pidi saama isegi liha aurutada sellega. Ülilihtne ja mugav – peab vaid tooraine kuubikud ette andma.
LikeLiked by 1 person
Mul aurutaja olemas, mida muidu ka kasutame ja lisaks on olemas ka blender, köögikombain ja saumikser 😀 😀 Lihtsalt ei mahu siia kööki rohkem värki 😀
LikeLiked by 1 person
Väga tore ja põhjalik postitus nagu alati. Aga minul selline küsimus, et kuidas poe toitu lapsele soojaks teed?
LikeLike
JJ ajal keetsin vee, panin kaussi ja siis toidu väiksema kausi või tassiga sinna sisse ja soojendasin nii. Ehk siis sooja vee vannis.
Hiljem ostsin sealt Windelnist suurematele lastele 1-3a mõeldud karbis valmistoite (need ei olnud püreed enam) ja neid soojendasin väikses potis (sest kogus oli nii suur, et veevannis oleks jäänudki soojendama ja mikros ei tahtnud soojendada).
LikeLike
Mul on ka veel mõned nädalad, et end teemaga rohkem kurssi viia: siis poiss 6kuune ja hakkan esimesi ampse andma. Nii põnev ja samas natuke hirmus ka, sest kõigil tundub olevat oma nägemus ja korraks juba jooksis juhe kokku, et keda/mida siis järgida. Tundub, et sinu ja mu perearsti nägemus on sarnane: nt et banaani nii väikestele mitte (beebigrupis, kus paljud nii neljakuused üldse, jääb mulje, et see põhiline maitse koos õunte-pirnidega) ja et targem on anda siis juba purgitoitu, kui ise plätserdada jumal teab kustkohast pärit toorainest mingi käkk valmis, mis vale töötlemise tulemusel kaotab oma toiteväärtuse. Ühesõnaga, sain su postitusest kindlust juurde 🙂 Huvi pärast küsin, miks justnimelt tellid purgitoitu, kas nendes Biomarketites vms pole sobivaid? Või on hinnavahe nii suur? Ma ei ole sellise pilguga üldse vaadanud veel poodides.
LikeLike
Sellest banaani värgist ma pole aru saanud, miks seda andma kiputakse… hea lihtne-pehme, see kindlasti ahvatleb.
Tellin, sest a) kergem on kõik ühest kohast virtuaalsesse korvi laduda b) valik on suurem-laiem, eriti kui laps juba suts vanem kui 6 kuud. Meil saaks ühe püree ühest kohast, teise teisest. Olenevalt püreedest on seal tellides ka soodsam olnud.
Samas nt Good Gout püreesid plaanin meil poest soodukate ajal osta (ja neid ikka on), sest pole tellides odavat kohta leidnud.
Head valmistumist teile!
LikeLike
Ja maapirni ka soovitan ja võib esimeste asjade seas pakkuda. Minu plikale ka väga maitses maapirni püree, selline mõnus pähkline maitse ja vääääga palju vitamiine!
LikeLiked by 1 person
Aitäh soovituse eest!
LikeLike
Banaanidest – tavalisi banaane ei annaks kindlasti. Mul töötab sugulane vastavas ametis, kus toiduaineid kontrollitakse ja banaan on kohutavalt mürgiseid ühendeid täis. Müügil on ka ökobanaane (mitte ainult ökopoes, Selveris nt). Teisalt avastasin hiljuti Looduspere poest banaanipulbri, puha ökoloogilistest banaanidest. Söön ka ise jogurtiga.
LikeLike
No worries, ei annagi. Ka JJ sai oma esimese banaaniampsu u aastaselt ja siis ka pigem ökopüreede sees.
LikeLike
Ostsime ka selle ikea söögitooli, tänks soovituse eest!Praegu veel ootab kasutamist, sest omaniku selg ei kanna veel ja ei taha teda sundida istuma 🙂 See toiduteema on nii pônev aga ka samas nii segadust tekitav, et mida anda ja mida mitte, eriti veel kui on esimene laps. Mu oma lemmikud on avokakaado ja lôhe. Neid ma söin peaegu iga päev, kui rase olin, no pole siis ime,et talle ka meeldivad 🙂 Eriline lemmik on puder segatud avokaadoga..
ûhe korra sai ka natuke banaani proovida ja kohe tekkis reaktsioon, suu ümbert läks punaseks ja kael ka.Meie kodupoes müûaksegi ônneks ainult organiilisi banaane,endal ka parem süüa.Ja kui talle teen ise, siis ainult mahetooraine ja kui ostan, siis ka ainult öko asjad.
LikeLiked by 1 person
ja mul selline asi, millega köik aurutatud juurviljad teen lödiks praegu
https://www.google.se/search?q=jumbo+steel+hand+held+potato+masher&client=firefox-b-ab&biw=1600&bih=736&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjAj8qqzI_SAhWG1ywKHTx4A5cQ_AUIBigB#imgrc=3gtdhCRv0lF0sM:
LikeLiked by 1 person
Mul esimene laps on 2-aastane. Viltu läks üsna palju temaga… rpa-d sai ta juba 3-kuuselt, lisa 4-kuuselt. Oli, mis oli 🙂 Aga nüüd on mul 3-kuune beebi ja tunnen end palju enesekindlamalt. Loodan rinda anda võimalikult kaua, alustada lisaga 6ndast elukuust. Kuna see on minu jaoks uus teema, siis kas sa söögile annad tavalisest tassist vett peale? Kui palju ta umbes päevas siis veel rinda umbes soovib?
Tahaks hirmsasti, et sel korral jääks see jant lutipudelitega olemata ja oleks üldse teistmoodi 🙂
Väga põnev teema igal juhul ja sa oskad vist pea kõigest nii hästi kirjutada ka!
LikeLike
Aitäh sulle!
Loodan, et sul õnnestub teise lapsega kogu see teema stressivabamalt.
Esialgu on põhitoit ikka meil rinnapiim Jennil, kord päevas saab siis tahket toitu. Vett hakkan pakkuma (ilmselt väiksest topsist, et igasuguseid pudeleid – kõrrega, nokaga jms täiesti vältida), aga samuti pakun ka rinda veel pärast seda söögikorda, sest ma ei eelda, et ta peaks sellest lisatoidust hetkel kõhtu täis saama – pigem proovib ja tutvub maitsetega. Teisest kuust lisan hommikuti pudru (mida teen veega, lisan tilga oliiviõli), siis tekib 2 nö toidukorda. Kogused saavad olenema konkreetsest toidust, et kui püreed saad tõesti grammi pealt mõõta, et, mis ta süüa sai, siis näputoitu väga ei hooma nii, seega, esimesed korrad lusikas-paar/näputoiduna viil või kang, aga esimese kuu lõpuks annan täpselt nii palju kui ta ise soovib.
Minu jaoks on oluline see, et laps ise tahaks süüa ja sööb täpselt nii palju kui soovib, seega ei vaata gramme vaid lõpetan siis, kui ta suutäiesti keeldub või hakkab liiga rõõmsalt toiduga mängima. Vahel sööb ilmselt isukamalt ja vahem vähem – nagu me isegi. Eks see kõik saab suurest katse-eksituse teel toimima.
LikeLike
Millist joogitopsi täpsemalt silmas pead?
LikeLike
Täitsa tavalist kerget laste tassi või alguses hea harjutada ka pitsist jooma nt
LikeLike
Minu laps nüüdseks juba 11kuune ning lisatoiduga alustasime ka pärast 6 kuu sünnipäeva.
Teen oma lapsele söögid ise, väga harva olen ostnud poepüreesid ja siis samuti eelistanud ökoloogilisest toorainest püreesid.
Ise kasutan (suvel-sügisel kui Eestis saagid valmisid, siis hoiustasin) aktiivselt sügavkülmutamist ning leian, et see on parim viis tooraine säilitamiseks. Ma ei ole kunagi teinud sügavkülma valmis nn mitmest toorainest koosnevaid valmispüreesid (kus juba liha ja mitu juurvilja nt sees).
Kuna minu lapsel täitus 6 kuu sügisel, siis korjasin suvel maalt ja sugulastelt ja tuttavatelt isekasvatatud lillkapsad-kõrvitsad-suvikõrvitsad, pirnid-õunad oma aiast ja tegin aurutades püreedeks ja panin ükshaaval väikestes kogustes sügavkülma. Sealt nüüd võtan neid püreede nn põhjadeks, pudrule peale, teen liha juurde, keedan värsked kartuli-porgandid.
Leian, et pigem aurutada-keeta-püreestada ja koguda suvel kodumaist aed-ja puuvilja, kui talvel Prisma suvalist osta ja siis seda nn värskelt keeta. Sellisel juhul tõesti eelistada pigem otseselt beebidele mõeldud valmispüreesid.
Ma ise seda ei karda, et keedan liiga palju või panen liiga palju vett ja kõik kasulik läheb keeduvette – sööme ju ise nii ja hakkab ka tema järjest rohkem meie moodi sööma. Põhiline on ikka, et tooraine oleks võimalikult puhas ja looduslähedane.
Lihad olen ise keetnud. Mulle nt meeldib liha purustamise juures rohkem purustajaga peenestamine (selline, millega saab nt pähkleid jms purustada), kui et blenderiga. Blenderiga jääb kuidagi liialt veniv see mass.
Nüüdseks sööb mu poeg kolm korda päevas lisatoitu. Hommikul puder. Keskpäeval soolane püree ja magustoit (nt ahjuõun kaneeli ja tükikese võiga on ta suur lemmik) ja õhtupoole veel soolane püree + puder. Lisaks siis ka rinnapiim, mida enamasti sööb 4-5 korda päevas. Plaan on esimese eluaasta lõpuni kindlasit rinda pakkuda, sealt edasi vaatame juba jooksvalt.
Olen, Berit, sinuga selles vabatahtlikus söömises absoluutselt nõus! Olen samuti andnud algusest pealt täpselt nii palju, kui ta soovis. Mõnikord oligi see 2 tl ja kõik. Väike porgandijupp ka peale närida ja oligi lisatoit söödud. Hetkel sööb hea meelega ja on rõõmus. Mingit sundimist ei rakenda. Väga meeldib talle näputoiduga harjutada. Leib-kamapallid-porgand-vaarikad.
Meie esimene lemmikpüree oli suvikõrvitsapüree.
Rahulikku meelt ja toredat uut algust.
LikeLiked by 1 person
Oliiviõli asemel ma olen lisanud linaseemneõli hoopis.
LikeLike