Lastega reisile: kuidas päikese eest kaitsta

Kui eelnevad reisid on meil olnud pigem varakevadisse Lõuna-Euroopasse, siis sel korral lähme veidi hiljem ja seepärast on ka päikesekaitse rohkem teemaks.

D-vitamiini saamiseks ei pea lapsed kohe kindlasti päevitama ja kui päikse käes viibitakse pikema aja jooksul, siis tuleks kindlasti lapsi ka vastavalt vajadusele katta ja kreemitada. Väike lootus on, et keskpäeval, kui päike kõige intensiivsem on, meie lapsed magavad lõunaund ja kuna nad teevad seda eeldatavasti kärus, siis oli mulle oluline, et reisikäru oleks väga hea ja suure kaarvarjuga – meie valitud Baby Jogger City Mini Double vastab igati tingimustele 🙂 (boonusena on olemas ka suur õhutusava).

Rannas ja basseini ääres tegutsemiseks on mul plaanis lastele kaasa võtta UV kaitsega riided ja lastele mõeldud päikesekreemid spf 30-50. Kreemi valiku juures on kindlasti oluline, et see kaitseks  nii UVA kui ka UVB kiirte eest ja intensiivse päikese kätte minnes alla spf 30-50 ma ei hakkaks üldse vaatama. Eriti hea kui kreem oleks ka igasugu lõhna jms halbade aineteta, samas soovitan ükskõik millist kreemi enne laste peale määrimist enda peal katsetada. Olen ise ostnud näiteks igati öko kreemi, aga naha peal tekitas see nii õhetava tunde, et lastele ma seda küll panna ei julgeks. Kreemide valik on suur ja lai, aga otsustasin Windelnist tellida sellise Eco Baby kreemi, kindlasti on ökomaid, aga meile sobib see variant ka (kaitseks on võimalik kasutada ka erinevaid õlisid, aga minu arvates lastele seal intensiivse päikese all selliste õlide pakutavast kaitsest ei piisa, olgugi, et see oleks ülimalt naturaalne). Kuna see Eco Baby on üsna väikses pudelis, siis on seda hea pidevalt reisil endaga kaasas hoida ja vajadusel peale määrida, ühtlasi on see spf50, seega on hea seda pana just kõrvadele, ninale jms kergesti “ära põlevatesse” kohtadesse. Lisaks on mul tellitud ka suuremas pudelis Eucerini laste päiksekaitsepiim spf 30 (mis tellimisse puutub, siis kogu meie reisi jaoks vajaliku apteegikraami tellisin Apotheka netiapteegist, hea lihtne ja ei pea ise kuskile kohale shoppama minema).

Aga, et pidevalt ei peaks kreemitama ja selle kreemiga ei peaks liialdama (ja kreemiga ei tohiks liialdada), siis on mõistlik just lastel kasutada ka UV kiirte eest kaitset pakkuvaid riideid. JJ-le on meil kaasas lühikeste käistega UV särk ja ujumispüksid, lisaks tagant pikema kuklaosaga nokamüts, mis katab ka kõrvad – NB! just kõrvadele ja kaelusepiiril olevale kukla-kaela piirkonnale peaks kindlasti tähelepanu pöörama, sest need kohad kipuvad kõige kergemini ära põlema.
Jennile on kaasas mitu varianti – ühes tükis UV kaitsega kombe ja püksid+pikkade käistega pluusi komplekt, seda viimast on hea kasutada ka näiteks siis, kui pükse üldse ei pane ja lasta tal seal lihtsalt mähkuga olla (või näiteks ujumismähkuga, kui vette minna) lisaks siis samuti see tagant pikem müts ning mõned sellised suvekübarad (mida on okei pähe panna ka mujal kui ainult rannas).
Neid UV kaitsega riideid saab nüüd juba päris paljudest kohtades, näiteks H&Mis, Mohtercareis, Po.Pis kui ka meie lemmikus GAPis ja Nextis jne jne – värve ja valikut leidub, samuti on valikut ka hinnaklassist sõltuvalt.
JJ asjad on Ripcurli, Reima ja HM omad, Jennil on GAP, Smafolk, Po.P.

Muidugi, kui pole võimalust või juhust neid spets UV kaitsega riideid osta, siis parem kui mitte midagi on ka tavaline pikkade või lühikeste käistega õhem puuvillane särk. Nende spets riiete pluss on muidugi see, et nendega passib ka ujuma minna.

Lisaks riietele ja kreemidele jälgin ma üldiselt ka seda, et lapsed saaksid mängida veidi varjulisemas kohas, pakkugu seda varju siis palmipuu või päksevari. Muidugi on olukordi, kus seda ei saa teha, näiteks ajal kui nad vees sulistavad, aga just siis on olulised eelmainitud kreemid ja riided. Päris pisikesele beebile ma kreeme aga üldse ei paneks ja pigem hoiaks teda lihtsalt varjus ning kõige kuumema päikesega ajal päevast randa ei kipuks.

Päris otseselt päiksekaitsega jalanõud küll ei haaku, aga kui juba mõtetega rannas ja basseini ääres olla, siis põgusalt mainin ära ka meie põnnide jalanõude valiku. Jenni eeldatavasti jalanõusid ei vaja ja temale pole ma plaaninud midagi kaasa võtta, aga JJ jaoks on olemas nii Crocsi kotad, sandaalid kui ka spets ujumissussid – libisevad vähem, pole ohtu palja jalaga millegi otsa astuda ja pole probleemi kui need ka märjaks saavad. Samas, kui on mõnus puhas liivarand, siis võiks lapsed ikka paljajalu ka olla 😉 Crocsid on  liiva sisse ja vees solberdamiseks hea valik, sest neid on lihtne puhastada ja kuivatada. Mul on JJ-le ka ühed maru ilusad kollased Kavati sandaalid, aga need on mu meelest sobilikumad niisama kõndmiseks tänavale, parki jms.

sunprotection

6 thoughts on “Lastega reisile: kuidas päikese eest kaitsta

  1. Hei. Mul on 2 aastane poiss ja kuidagi varem pole me ujuma sattunud. Päris väiksena küll ja siis olid ujumismähkmed.
    Nüüd sel suvel mõtlengi mis Eesti kliimas randa minnes selga panna või siis basseinis. Nägin poes müüdi neid särk+ujumispüksid variante. Kas need on rohkem rannas olemiseks või nendega ujutakse ka? Kuidas ujulates käiakse?
    Tundub täitsa ajuvaba küsimus, aga poes hakkasid silma erinevad püksid, siis püksid+särk, ühes tükis ujumisriie ja ma pole veel välja mõelnud mis see kõige targem ost oleks.

    Like

    • Need UV riided sobivad hästi meie suvesse ka. Suurema lapsega on need kahes osas paremad, saab pissil käia jms.
      Ujulasse läheks ikkagi aind trikoo või pükstega ja pluusi sinna ei paneks.

      Like

  2. Tahtsin veel seda ka uurida, kas olete Tallinnas veel mõne toreda lapsega avastamise-käimise koha leidnud. Vana selleteemaline postitus oli väga suureks abiks ja inspiratsiooniks.

    Liked by 1 person

  3. Millise firma jalanõud sa JJle ujumiseks valisid?
    Kas proovisid ka või tellisid kusagilt? Kas sobivad jalamõõdu järgi?
    Oleks just hea, et see oleks täpselt paras ja ei loksuks.

    Like

    • Firmat ma ei teagi, tellisin Surfdome.com lehelt, kus sedalaadi kraam üsna kvaliteetne on (vihjeks, et seal ka täiskasvanutele super asju). Numbri valisin sealsete mõõtude järgi, aga sai liiga suure varuga – hindasin tema jala kasvu üle, number ja mõõdud vastasid küll tegelikkusele.
      Kuna need on hästi veidi liiga suured, siis hetkel arvan, et reisile võtan ainult kaht tüüpi crocsid talle, samas kui mahuvad kohvrisse, siis vb pistan kaasa ja vaatame, kuidas ta end kohapeal tunneb neis.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s