Manduca kotid on olnud Eestis populaarsed juba pikemat aega, kuid seni mu eelistuste hulka need ei kuulunud – nüüd kus välja on tulnud uus Manduca XT on sellest saanud aga üks mu lemmik mudeleid, mida kasutada – kirjutan siin pikemalt lahti, mis selle koti juures erilist on ja miks meile meeldib.
Alustuseks siis mainin ära põhilised erinevused esimese Manduca mudeliga – suurim muutus on väikse beebiga kasutamises, sest kui varasemalt oli kaasas sisseehitatud beebisisu, siis nüüd on koti paneeli suurus lihtsasti muudetav ning kasvab koos lapsega nii laiusesse kui ka pikkusesse. See omadus teeb selle XT mudeli kohe kindlasti oluliselt mugavamalt kasutatavaks kui varasem sisuga sättimine. Teine oluline muutus on maksimaalses suuruses, sest XT mudelil läheb koti paneel praktiliselt toddler suurus kottide mõõtu, mis tähendab, et ühe kotiga saab põhimõtteliselt sünnist kuni väikelapseeani välja kanda – lapse pikkuse poolest siis ca 56-100cm.
Koti laiuse seadistamine toimub paneeli mõlemalt küljelt seda kokku nihutades või laiali tõmmates, eraldi midagi fikseerima ei pea ning seetõttu on võimalik ka juba lapse kotis olles vajadusel paneeli laiust muuta, et toetus oleks lapse jalgadele põlvest põlveni – see funktsioon koos pehme seljaosaga võimaldab lapsel kotis ola “M” asendis ehk pepu madalamal kui põlved, mis on beebide jaoks kõige loomulikum ja mugavam asend.
Esialgu olin pisut skeptiline, et kui suurust kuidagi ei fikseeri, siis kas see ikka püsib õigel kohal, kuid kasutades selgus, et püsib küll, sest see kangas on selline pisut haakuv ning seega ei libise paigast.
Kõrguse muutmiseks tuleb kasutada paneeli peal asuvat lukku ning see annab kasutamiseks 3 kõrgust – lukk täiesti koos (vastsündinuga), lukk koos vahetükiga (mis on kaasas) ning lukk täiesti lahti (väikelapse suurus). Muud kunsti selle paneeli lapsele sobilikuks tegemisel ei olegi, seega hästi lihtne ja loogiline.
Kapuuts on koti küljes ja seda ära võtta ei saa, küll aga saab selle kokku voltida ning paneeli serva sisse “taskusse” panna – nii moodustab see (eriti väikse beebiga kasutades) lapse kaela taha kerge toestuse. Ma enamasti eelistan varianti, kus kapuutsi saab eemaldada, sest väikse beebiga pole seda vaja ja niisama tilbendades see pigem häirib, kuid XT kapuuts jääb tõesti nii kenasti peitu, et see mitte kuidagi ei sega ja lisatoena seal kaela taga hoopis üsna asjalikult toimib (voltima peaks selle võimalikult “lapikult”, et see kaela taga liiga suurelt ei jääks). Teise variandina saab selle paneelist välja poole rullida ja kinnitada küljes olevate nööpide ning kummidega – see on hea variant kui tead, et suurem laps võib magama jääda ja kapuuts kindlasti kasutusse läheb, nii ei pea seda sealt seest hakkama välja tõmbama, mis last segada võib.
Manduca XT rihmasid saab kanda nii paralleelselt kui ka risti, väga kergelt saab ülemise seljarihma kõrgust muuta ning õlarihmade küljes on need selliselt, et see muutmise võimalus ei tohiks kellelgi märkamata jääda (mida tihti mõne teise kotiga, ka esimese Manducaga, on juhtunud). Õlarihmasid risti kandes saab selle seljarihma üldse ka ära võtta, et see sinna lahtiselt segama ei jääks, lisaks on visuaalselt ka ilusam nii.
Õlarihmasid saab pingutada nii suunaga ette kui ka taha – kui õigesti sättida tähendab see ka seda, et rihmade pingutamine on mugav nii kõhul kui seljal kandes.
Pihavöö on üsna õhuke, pole küll päris vormitult pehme, aga siiski ilmselt sobilik ka õrnema pihaga kandjatele. Kinnituseks on turvapannal ja ka turvakumm, mida kindlasti kasutama peaks.
Selle mudeli lihtsus ja mugavus on kindlasti põhjuseks, miks mulle seda kasutada meeldib. Saan Joni sinna alati ilusti sisse ning ei pea selleks kuidagi eriliselt pingutama või palju sättima. Laps on mõnusalt tihedalt vastu kandjat ja igatepidi toetatud ning kandjal ei ole hirmu nö käed vabaks saada.
Meie pere laste vanust ja kasvu arvestades on see kott üks vähestest, millega saame vajadusel veel kõiki kolme last kanda – peaaegu neljane JJ (98/104) kuigi tema puhul on nüüd suht viimane piir käes ka, kahene Jenni (86) ja kahekuune Jon (56/62) ehk et kui kaasa võetavate kandevahendite arv on piiratud, siis Manduca XT aitab hädast välja kõigiga ning ei eelda mingite pikenduste või lisade igaks juhuks kaasas kandmist.

piltidel on 2-nädalane Jon (umbes 4kg) minimaalses seadistuses, kaheaastane Jenni umbes keskmisse suurusesse sätitult kott ja peaaegu neljane JJ, kellel on kott maksimaalsesse suurusesse pandud
Kui ma peaks tooma välja mõne miinuse selle koti juures, siis on selleks ilmselt igav välimus 😀 Mis muidugi võib mõne teise jaoks hoopis pluss olla, kes eelistabki tagasihoidlikumat kandevahendit, sest hetkel on Manduca XT saadaval vaid kahe halli variandina – helesinise triibuga ja kollase triibuga.
Tehniline info
– kasutatav 3.5kg – 20kg, pikkuse poolest ca 56-100cm
– paneeli laiuse vahemik 16-50cm (tootja mõõdud)
– saab kanda nii ees (nägu kandja poole), puusal kui ka seljas (last, kes iseseisvalt istub)
– materjal on 100% mahepuuvill ja katsudes mõnusalt pehme
– kott on masinpestav
Meie Manduca XT on ostetud Eestis Scandikidsist, kus selle hind 159€

Siin pildil Jon juba kahekuune (56/62 suurus)